ایران شریک تجاری بسیار مهم برای ترکیه

ایران شریک تجاری بسیار مهم برای ترکیه

سازمان روابط اقتصادی خارجی (DEİK) یک کنفرانس مجازی با عنوان « ایران در سایه تحریم ‌های بین‌المللی » برگزار کردند.

آیلین به ‌بک ‌اوغلو، معاون مدیر کل امور اتحادیه اروپا و قرارداد های بین ‌المللی وابسته به وزارت تجارت ترکیه طی اظهاراتی در این وبینار گفت: ایران یک شریک تجاری بسیار مهم برای ترکیه بوده و اهمیت خاصی در خاورمیانه دارد. ما هم برای گسترش روابط تجاری ‌مان با ایران تلاش می‌ کینم.

سعی داریم میان ترکیه و ایران یک مکانیزم تجاری راه ‌اندازی کنیم تا ایران امتیاز واردات 140 محصول کشاورزی از ترکیه دریافت کند و ما هم بتوانیم به امتیاز واردات 125 کالای صنعتی از ایران دست یابیم. حجم تجارت ترجیحی میان دو کشور در سطح نزدیک به 1 میلیارد دلار پیش می ‌رود. پس از اینکه توافق تجارت ترجیحی میان ترکیه و ایران لازم الاجرا شد، حجم تجارت دو کشور نیز از 1 میلیارد دلار به سطح 50 الی 60 میلیون دلار افزایش یافت.

عبدالله اوسکای، مشاور وزارت تجارت ترکیه در تهران نیز تاکید کرد: ترکیه در جدول تجارت خارجی و اقتصادی ایران جایگاه بسیار خوبی دارد. ترکیه برای اقتصاد ایران دارای اهمیت فراوانی مثل یک نای برای بدن انسان است.

عثمان آکسوی، رئیس شورای کار ترکی- ایران وابسته به سازمان روابط اقتصادی خارجی نیز اظهار داشت: حجم کل تجارت خارجی ترکیه و ایران در سال 2001 یک میلیارد و 200 میلیون دلار بود. این رقم بین سال‌ های 2010-2017 به بیش از 10 میلیارد دلار رسیده و سپس یه‌ سرعت شروع به کاهش کرد.

حجم صادرات ترکیه به ایران سال گذشته 2 میلیارد و 245 میلیون دلار بود. همچنین حجم صادرات ایران به ترکیه نیز در این دوره 193 میلیون دلار ثبت شد. حجم تجارت خارجی دو کشور نیز سال گذشته در سطح 3 میلیارد و 438 میلیون دلار صورت گرفت.