ساخت فضاپیمای بدون سرنشین در ترکیه

سردار حسین یلدیریم، رئیس آژانس فضایی ترکیه (TUA) در بازدید از نمایشگاه عکاسی “غبار ستاره‌ای” مرکز آموزش هوانوردی فضایی گوکمن به خبرنگار آناتولی گفت: «سفر به ماه از برنامه‌های مهم فضایی ملی است. فضاپیمای بدون سرنشینی که ترکیه به ماه خواهد فرستاد در مرحله تولید است».

وی افزود: «فضاپیمای بدون سرنشینی که تا 2 سال دیگر به ماه خواهیم فرستاد در دست تولید است، این وظیفه را به موسسه فضایی توبیتاک سپرده‌ایم».

یلدیریم با بیان بر اینکه این برنامه ترکیه را بسیار فراتر خواهد برد، اذعان داشت: «رسیدن به ماه آنقدرها هم که کار ساده ای نیست، تلاش‌های‌مان در این خصوص ادامه دارد. طراحی فضاپیما را آغاز کرده‌ایم و در شرف اتمام است و در سال جاری به مرحله تولید می‌رسد».

وی با بیان اینکه قصد دارند پرچم ترکیه را در ماه برافراشته کنند، گفت: «بدون تلاش نمی‌توانیم به این موفقیت دست یابیم، ما توانایی این را داریم. ترکیه در کره ماه و سایر اجرام آسمانی حق و حقوق دارد. این‌ها مسائلی است که امروز هیچکس به آن‌ها اهمیت نمی‌دهد اما قانون فضا در حال توسعه است. توافق‌نامه سازمان ملل می‌گوید همه اشیاء موجود در فضا دارایی مشترک بشریت هستند».

منبع : بورسا/خبرگزاری آناتولی