لیست دانشگاه‌های استانبول

 لیست دانشگاه‌های استانبول

بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه استانبول است. این شهر به علت داشتن موقعیت جغرافیایی عالی و آب و هوای مناسب، گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است و در حال حاضر سومین شهر توریستی جهان است. استانبول مرکز فرهنگ و اقتصاد این ترکیه است و دانشگاه های بسیار زیاد و برتری در این شهر وجود دارد. این شهر یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی ترکیه است. و بهترین دانشگاه‌های این کشور را در خود جای داده است. تعداد زیادی از موسسه‌های دولتی و خصوصی در گروه دانشگاه‌های استانبول جای گرفته اند. برای کسب اطلاعات در خصوص دانشگاه های استانبول با ما در توران ازمیر همراه باشید.

هرساله به تعداد دانشجویان بین‌المللی که دانشگاه های استانبول را برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه انتخاب می‌کنند، اضافه می‌شود. در حال حاضر حدود 700 هزار نفر دانشجوی خارجی در استانبول مشغول به تحصیل هستند. اعتبار مدارک فارغ‌التحصیلی این دانشگاه‌ها در سطح جهانی تقاضای بین‌المللی ایجاد کرده است و در کنار هزینه‌های به نسبت پایین زندگی به یکی از گزینه‌های مناسب برای ادامه تحصیل تبدیل شده است.

تحصیل در استانبول

مزایای تحصیل در ترکیه

 • فرصت تحصیلی با استاندار بالا در سطح جهانی و قابل قبول بودن مدرک در اروپا
 • تعداد بالای دانشگاه و شانس بالای پذیرش
 • تجربه ی زندگی اروپایی و آسیایی در ترکیه ای که در هر دوقاره قرار دارد
 • هزینه ی تحصیل و زندگی پایین نسبت به سایر کشورهای اروپایی و امریکا
 • تحصیل و زندگی در کمپ های مدرن
 • فرصت تحصیل به زبان انگلیسی

دانشگاهای دولتی استانبول

اولین دانشگاه تاسیس شده در استانبول از سال 1453 شروع به ‌کار کرد. دانشگاه استانبول، بغازیچی، گالاتاسرای، دانشگاه مدنیت، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه معمار سینان، و ییلدیز تکنیک از جمله مهم‌ترین دانشگاه‌های دولتی واقع در استانبول هستند. در ادامه به توضیح مختصری در خصوص تاریخچه تعدادی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه می‌پردازیم.

لیست دانشگاه‌های استانبول

دانشگاه استانبول

مهم‌ترین دانشگاه دولتی استانبول است. این دانشگاه دارای 15 دانشکده، 12 انستیتو، 2 آموزشگاه حرفه ای، 2 مدرسه، 2 بخش، 74 مرکز تحقیقاتی و 216 باشگاه دانشجویی است.

بیش از 300،000 دانشجو، 3،337 استاد و 7،067 کارمند اداری در این دانشگاه مشغول هستند. تعداد دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه استانبول تقریباً به یک میلیون نفر می‌رسد. این دانشگاه، تنها دانشگاه ترکیه است که در آن به فارغ التحصیلان خود دو جایزه نوبل اهدا شده است.

دانشگاه استانبول 675 برنامه دیپلم، 20 مدرک کاردانی، 124 مدرک کارشناسی، 329 مدرک کارشناسی ارشد و 202 درجه دکترا دارد.

برای تحصیل در دانشگاه استانبول نیاز به مدرک زبان ترکی دارید. دانشجویان بین المللی که در دوره کارشناسی در دانشگاه دولتی استانبول ثبت نام می‌کنند باید مهارت ترکی خود را برای شروع تحصیل ثابت کنند.

دانشجویان بین المللی که در دوره کارشناسی ارشد یا دکترا پذیرفته شده‌اند، در صورت نداشتن مهارت در آن زبان، به مدت دو سال مجاز به یادگیری زبان موجود در برنامه هستند. انتظار می رود که این دانشجویان در زمان مقرر زبان مورد نظر آموزش را بیاموزند، در غیر این صورت در پایان از پذیرش لغو می شوند. دانشجویان بین المللی که در یک دوره تحصیلات تکمیلی که به زبان انگلیسی تدریس می کند پذیرفته شده اند، لازم نیست در مدرسه مقدماتی ترکیه تحصیل کنند.

دانشگاه استانبول

دانشگاه بغازیچی

این دانشگاه از جمله دانشگاه های دولتی استانبول است که از برنامه های دانشجویان بین المللی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود استقبال می کند. میزبان حدوداً 700 دانشجوی بین المللی است. در حدود 250 نفر از آنها دانشجویان متقاضی مدرک از بیش از 25 کشور و 450 نفر دیگر دانشجویان مبادله ای از بیش از 50 کشور مختلف هستند. دانشجویان دانشگاه بغازیچی با داشتن 7 درصد دانشجویان بین المللی در دانشگاه خود، در طول تحصیل خود تجربه بین المللی بی نظیری را دریافت می کنند

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول یکی از قدیمی ترین دانشگاه های فنی در جهان است و اولین دانشگاه فنی در ترکیه، با تحصیلات مهندسی و معماری شناخته می شود. قدمت این دانشگاه حدود 250 سال است. این دانشگاه از جمله دانشگاه های دولتی استانبول می باشد که در علم، فناوری و هنر پیشگام است.

لیست دانشگاه‌های استانبول

دانشگاه گاتالاسرای

دانشگاه گاتالاسرای را یکی از دانشگاه های دولتی استانبول می دانند که دانشجویان بسیاری تمایل به تحصیل در آن را دارند. این دانشگاه به منظور کمک به پیشرفت ملی و بین المللی جامعه، مأموریت دارد که افراد آگاه به محیط زیست را آماده کند تا آماده پذیرش روش سنتی تفکر همبستگی، لیبرال و کویزیک، پرورش روحیه کارآفرینی شوند و تلفیق سنت گالاتاسرای بر اساس برابری و تنوع با دانش، مهارت و شایستگی مورد نیاز زمان می باشد.

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه مدنیت

دانشگاه مدنیت، یکی از دانشگاه های دولتی استانبول است که در آناتولی استانبول واقع شده است. این دانشگاه بر پنج ستون نوآوری، کارآفرینی، جامعه و تمدن گرایی، بین المللی و پژوهش محور استوار است و از 10 دانشکده، 2 مدرسه و 1 موسسه و همچنین 14 دانشکده تشکیل شده است.

دانشگاه معمار سینان

یکی از بهترین و شناخته شده ترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در رشته های هنری دانشگاه معمار سینان است. این دانشگاه اولین آکادمی هنرهای زیبا در کل امپراطوری ترکیه است که در سال ۱۸۸۳، آموزش را در قالب رشته های پرطرفدار معماری، نقاشی و مجسمه سازی ارائه داد. به دلیل جو علمی این دانشگاه، قدمت فعالیت و حتی جذابیت های شهر استانبول، این دانشگاه طرفداران زیادی دارد.

دانشگاه معمار سینان در منطقه بی اوغلو شهر استانبول قرار گرفته است. این منطقه یکی از معروف ترین مناطق شهر استانبول محسوب می شود که در قسمت اروپایی این شهر قرار دارد. فعالیت های دانشگاه سینان استانبول در قالب دانشکده های کاملاً تخصصی، مدارس و موسسه ها با پیشرفت زیادی همراه بوده است. به طوری که امروز یکی از محبوب ترین دانشگاه های دولتی ترکیه و جزو ۵۰ دانشگاه برتر نیز می باشد. این دانشگاه mimar sinan مورد تأیید وزارت علوم کشورمان ایران نیز هست.

دانشگاه ییلدیز تکنیک

دانشگاه ییلدیز تکنیک، از دانشگاه های برتر فنی کشور ترکیه است واقع در شهر استانبول است. این دانشگاه درسال ۱۹۹۱ فعالیتش را به عنوان مدرسه آموزش عالی شروع کرد و پس از تغییراتی طی چندین سال به شرایط کنونی تبدیل شد. ییلدیز تکنیک درحال حاضر ۱۱ دانشکده، ۲ موسسه و ۳ مدرسه دارد. دانشگاه ییلدیز تکنیک هرسال برای پذیرش دانشجویان کارشناسی آزمون یوس و برای پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد آزمون آلس برگزار میکند. دانشجویان با گرفتن نمره قبولی می توانند در مقاطع مختلف تحصیل خود را ادامه بدهند.

باتوجه به اینکه زبان آموزشی این دانشگاه ترکی و انگلیسی است، داشتن مدرک زبان تومر یا آیلتس و تافل ضروری می باشد.

لیست دانشگاه‌های استانبول

دانشگاه های خصوصی استانبول

از اواخر قرن بیستم دانشگاه‌هایی تحت عنوان دانشگاه خصوصی در استانبول تاسیس شد. جهت دریافت پذیرش تحصیلی از این دانشگاه‌ها نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست و می‌توان با پرداخت شهریه به این هدف رسید.

امروزه دانشگاه‌های مشهور خصوصی در این شهر وجود دارد که در رنکینگ بین‌المللی جایگاه ویژه و ثابتی به دست آورده‌اند؛ دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانجی، دانشگاه اوکان، دانشگاه نیشانتاشی، و دانشگاه آیدین استانبول از جمله مهم‌ترین دانشگاه‌های ترکیه واقع در استانبول هستند.

دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ ترکیه در سال ۱۹۹۳ استانبول تاسیس شد. کوچ دانشگاه خصوصی است و در حال حاضر از لحاظ رتبه بندی های جهانی اولین و بهترین دانشگاه کشور ترکیه است. دانشگاه کوچ از زمان تاسیس همیشه تلاش کرده که در همه عرصه ها پیشرو باشد و آموزش هایی در سطح برتر جهانی به دانشجویان خود ارائه دهد. دانشگاه کوچ استانبول به دلیل تعهد در برتر بودن، جذب اساتید بین المللی و داخلی با سطح علمی و مدارک بالا و پذیرش دانشجو بدون کنکور در ترکیه معروف است. از سوی دیگر به خاطر موفقیت های چشمگیری که در ۲۵ سال گذشته به دست آورده، هم اکنون دومین دریافت کننده کمک های مالی برای تحقیقات از دولت ترکیه و اتحادیه اروپا است.

دانشگاه کوچ استانبول یک دانشگاه پذیرش انتخابی است .به دلیل اینکه دانشگاه فقط به دنبال درخشان‌ترین و با استعداد ترین افراد است، از بین ثبت نام کنندگان فقط بهترین ها به این دانشگاه راه خواهند یافت. دانشجویان از لحاظ نمره آزمون، نمرات دبیرستان، انگیزه نامه، توصیه نامه، مقالات و …. مورد ارزیابی قرار می گیرند.

لیست دانشگاه‌های استانبول

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی ترکیه یکی از بهترین دانشگاه های این کشور برای اعزام دانشجو است. بیشترین آمار شاغلین فارغ التحصیل را دارد. ۹۶ درصد دانشجویان این دانشگاه بعد از اتمام تحصیلات وارد بازار کار می‌شوند. و تضمین آینده ی شغلی، یکی از لذت بخش ترین اتفاقات است که تحصیل در ترکیه را شیرین تر می کند. بورسیه های تحصیلی فوق العاده ای که دانشگاه سابانجی ترکیه ارائه می دهد، باعث شده این دانشگاه به یکی از محبوب ترین دانشگاه ها برای تحصیل تبدیل شود. از طرفی هزینه های تحصیل در این دانشگاه نسبت به دیگر دانشگاههای هم تراز آن در سطح جهان، مقرون به صرفه است.

دانشگاه اوکان

در سال ۱۹۹۹ تاسیس شد و زندگی علمی خود را در سالهای ۲۰۰۳-۲۰۰۴ آغاز کرد. دانشگاهی است که به سرعت در حال رشد است. دانشگاه اوکان یکی از دانشگاه‌های جوان و پرتلاش ترکیه در عرصه علم و پژوهش است. دانشگاه اوکان خود را نزدیک‌ترین دانشگاه به زندگی حرفه‌ای و بازار کسب و کار می‌داند. این واقعاً توجه برانگیز است. هدف از تجربه تحصیل در ترکیه قطعاً وارد شدن به بازار حرفه‌ای و بازار کار است. برای همین دانشجویان از این تضمین این دانشگاه استقبال می‌کنند و متقاضیان رشته های مختلف، این دانشگاه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند. اوکان برخلاف دیگر دانشگاه ها زبان‌های چینی، عربی و روسی را به عنوان زبان دوم می‌آموزد تا با فراگیری این زبان‌ها دانشجویان فرصت‌های شغلی بهتری در دنیای تجارت کسب کنند.

دانشگاه نیشانتاشی

دانشگاه نیشانتاشی یکی از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه است. در سال ۲۰۰۹ در شهر زیبای استانبول تاسیس شده است. این دانشگاه از طرف بنیاد آموزش و فرهنگ نیشانتاشی مورد حمایت مالی واقع شد و مورد تائید شورای تحصیلات عالی ترکیه ( YOK ) می باشد. دانشگاه نیشانتاشی مورد تایید اتحادیه اروپا است و هدف خود را تربیت دانشجویان کارآفرین و متخصص جهت ورود به بازار های بین المللی با استفاده از فناوری و تحقیق و توسعه و ایجاد فرصت ها و نوآوری ها در زندگی اجتماعی و تجاری آن ها قرار داده است.

این دانشگاه با شرکت در برنامه های تبادل دانشجویی چون اراسموس، امکان تحصیل دانشجویان خود را در دانشگاه های کشور هایی چون فرانسه، اسپانیا، آلمان، بلژیک، یونان، رومانی، جمهوری اسلوانی، کروات، ایتالیا، بلغارستان، لهستان، پرتقال، اسلواکی، اوکراین و … فراهم آورده است.

زبان آموزشی دانشگاه نیشانتاشی انگلیسی و ترکی بوده و هر ساله پذیرای دانشجویان خارجی و داخلی در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. در حال حاضر این دانشگاه دارای حدود ۷۵۰۰ دانشجو در مقطع کاردانی، ۱۷۰۰ نفر در مقطع کارشناسی و  ۵۰۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد می باشد.

لیست دانشگاه‌های استانبول

دانشگاه آیدین استانبول

شعار دانشگاه آیدین استانبول، پیش به سوی آینده ای روشن است. دانشگاهی خصوصی در شهر بسیار زیبای استانبول که توانسته در میان دانشگاه های برتر ترکیه جای خوش کند. این دانشگاه هر ساله مورد استقبال تعداد زیادی دانشجو از کشورهای مختلف قرار می گیرد. دانشگاه آیدین استانبول یک آزمون ورودی برای دانشجویان بین المللی برگزار می کند. افرادی که بتوانند در این آزمون نمره های برتر را کسب کنند، شانس گرفتن بورسیه های تحصیلی دانشگاه آیدین ترکیه را دریافت می کنند.

پذیرش تحصیلی دانشگاه های استانبول

دریافت پذیرش از دانشگاه‌های استانبول و ترکیه مشروط به کسب نمره یا رتبه مورد نظر از آزمون ورودی دانشگاه‌هاست. پیش از این، متقاضیان تحصیل در استانبول ترکیه باید در آزمون سراسری کنکور شرکت می‌کردند. و با توجه به نمره یا رتبه کسب شده دانشگاه و رشته تحصیلی آینده خود را انتخاب می‌کنند. اما امروزه آزمون ورودی دانشگاه‌ها به صورت همزمان و سراسری برگزار نمی‌شود. برخی دانشگاه‌ها یک‌بار و برخی سه بار در طور سال آزمون ورودی برگزار می‌کنند و پذیرش دانشجو برای تحصیل در استانبول دارند.

نوع آزمون ورودی دانشگاه‌ها به رشته تحصیلی و زبان تدریس در دانشگاه‌ها بستگی دارد؛ آزمون یوس، آزمون جی‌مت و … از جمله آزمون‌های متداول در این کشور است. برای تحصیل در دانشگاه‌های ترک‌زبان باید مدرک زبان ترکی را از آزمون تومر دریافت کرد. دوره‌های این آزمون در ایران نیز برگزار می‌شود. برخی کالج‌ها برای آمادگی آزمون ورودی دانشگاه‌ها و زبان ترکی یا انگلیسی نیز برگزار می‌شود.

تحصیل رایگان در ترکیه

اخذ بورسیه‌های تحصیلی ترکیه

دانشگاه‌های مختلف ترکیه از جمله دانشگاه‌های شهر استانبول برای متقاضیان، شرایط بورسیه تحصیلی را فراهم کرده‌اند. بورسیه‌های تحصیلی ترکیه انواع مختلفی دارند. با این حال یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین انواع کمک هزینه‌های تحصیلی، بورسیه تحصیلی دولتی است. بسیاری از دانشگاه‌ها در این شهر ارائه دهنده بورسیه‌های تحصیلی هستند. به طور مثال از میان دانشگاه‌ها می توان به دانشگاه اوکان، دانشگاه بیکلنت، دانشگاه مرمره، دانشگاه کوچ ترکیه، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه سابانچی و… اشاره کرد.

لیست دانشگاه‌های استانبول

رنکینگ جهانی دانشگاه‌های شهر استانبول ۲۰۲۱

اگر قرار است بهترین دانشگاه استانبول را بشناسیم، بهترین کار این است که رنکینگ جهانی را نیز بررسی نماییم. در رنکینگ جهانی گزینه های بسیاری مورد بررسی قرار می‌گیرند و در نهایت رتبه دانشگاه‌ها اعلام می شود. بر اساس رنکینگ جهانی QS  دانشگاه های این شهر به ترتیب رتبه عبارتند از:

کوچ  با رتبه ۴۰۱

حاجت تپه  با رتبه ۵۰۱

سابانچی دارای رتبه ۵۰۱

بیکلنت دارای رتبه ۶۰۱

بوغازچی با رتبه ۶۰۱

فنی استانبول با رتبه ۸۰۱

دانشگاه استانبول با رتبه ۸۰۱

لیست دانشگاه‌های استانبول

 • ISTANBUL UNIVERSITY
 • ISTANBUL TECHNICAL UNIVERSITY
 • BOGAZICI UNIVERSITY
 • YILDIZ TECHNICAL UNIVERSITY
 • MARMARA UNIVERSITY
 • MIMAR SINAN FINE ARTS UNIVERSITY
 • KOC UNIVERSITY
 • GALATASARAY UNIVERSITY
 • SABANCI UNIVERSITY
 • ISIK UNIVERSITY
 • ISTANBUL BILGI UNIVERSITY
 • YEDITEPE UNIVERSITY
 • KADIR HAS UNIVERSITY
 • ISTANBUL KULTUR UNIVERSITY
 • MALTEPE UNIVERSITY
 • BEYKENT UNIVERSITY
 • DOGUS UNIVERSITY
 • BAHCESEHIR UNIVERSITY
 • HALIC UNIVERSITY
 • ISTANBUL OKAN UNIVERSITY
 • ISTANBUL COMMERCE UNIVERSITY
 • İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ
 • OZYEGIN UNIVERSITY
 • ACIBADEM MEHMET ALI AYDINLAR UNIVERSITY
 • ISTANBUL AREL UNIVERSITY
 • ISTANBUL AYDIN UNIVERSITY
 • PIRI REIS UNIVERSITY
 • ALTINBAS UNIVERSITY
 • ISTANBUL SEHIR UNIVERSITY
 • ISTANBUL MEDIPOL UNIVERSITY
 • EUROPEAN VOCATIONAL SCHOOL
 • NISANTASI UNIVERSITY
 • FATIH SULTAN MEHMET VAKIF UNIVERSITY
 • BEZMI ALEM FOUNDATION UNIVERSITY
 • ISTANBUL 29 MAYIS UNIVERSITY
 • ISTANBUL SABAHATTIN ZAIM UNIVERSITY
 • TURKISH – GERMAN UNIVERSITY
 • ISTANBUL GELISIM UNIVERSITY
 • USKUDAR UNIVERSITY
 • MEF UNIVERSITY
 • ISTANBUL SISLI VOCATIONAL SCHOOL
 • ISTANBUL ESENYURT UNIVERSITY
 • BIRUNI UNIVERSITY
 • ATASEHIR ADIGUZEL VOCATIONAL SCHOOL
 • UNIVERSITY OF HEALTH SCIENCES
 • IBN HALDUN UNIVERSITY
 • ISTANBUL RUMELI UNIVERSITY
 • ISTINYE UNIVERSITY
 • ISTANBUL KENT UNIVERSITY
 • ISTANBUL MEDENIYET UNIVERSITY
 • BEYKOZ UNIVERSITY
 • ISTANBUL GEDIK UNIVERSITY
 • ISTANBUL YENI YUZYIL UNIVERSITY
 • FENERBAHCE UNIVERSITY
 • ISTANBUL AYVANSARAY UNIVERSITY
 • MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ
 • ISTANBUL UNIVERSITY-CERRAHPASA