معرفی شهر آنتالیا

معرفی شهر آنتالیا

آنتالیا شهری ساحلی واقع در کشور ترکیه است. این شهر پنجمین شهر مهم ترکیه محسوب می‌ شود و در جنوب غربی این کشور و در جوار رشته کوه توروس قرار دارد. اغلب گردشگران به دلیل وجود سواحل زیبا و رویایی، شهر آنتالیا را برای سفر انتخاب می‌ کنند. بی شک سواحل شنی و آب و هوای خوب این شهر ، یکی از عواملی است که  باعث جذب گردشگران خارجی به سمت آنتالیا شده است.

مردم ترکیه و به ویژه آنتالیا به تدریج با سبک لباس غربی سازگار شده اند. زنان و مردان طبقه اجتماعی بالا و متوسط، پیراهن، کاپشن و شلوار می پوشند. با این حال، افراد طبقه کارگر پایین همچنان به پوشیدن لباس های سنتی راغب هستند. زنان حتی در اوج تابستان، روسری و لباس های بلند می پوشند. یاد داشته باشید.

تاريخچه شهر آنتالیا

شهری که امروزه آنرا آنتالیا می نامند در حدود 200 سال پیش از میلاد مسیح توسط سلسله آتالید پرگامون ساخته شد و به تبعیت از اسم آنان آتالیا نام گرفت، ولی خیلی زود به تصرف رومیان در آمد. این شهر پایگاه نیروی دریایی روم بوده و ناوگانی قدرتمند داشته است.

آنتالیا در زمان حکومت روم به شهری کاملاً رومی تبدیل شد و پیشرفت چشمگیری داشت. در آن زمان بود که رومیان اقدام به ساخت چند بنای یادبود نظیر دروازه هادرین و برج هیدلیریک کردند. پس از تقسیم شدن امپراطوری روم به دو بخش، آنتالیا بخشی از مناطق روم شرقی یا بیزانس شد. اما در پی قوت گرفتن حکومت های اسلامی، مسلمانان به تدریج مناطق تحت سلطه روم شرقی را در دست گرفتند و در نهایت سلجوقیان در سال 1207 آنتالیا را تصرف کردند.

با ظهور امپراطوری عثمانی در ترکیه، آنتالیا در سال 1391 به تصرف عثمانیان در آمد و در حدود 500 سال در اختیار آنان ماند. در طی جنگ جهانی اول که از سال 1914 تا 1918 به طول انجامید، متفقین فاتح، امپراطوری عثمانی را تجزیه کردند و آنتالیا به دست ایتالیایی ها افتاد. سپس در سال 1921 یک نیروی نظامی به فرماندهی آتاتورک آنتالیا را از اشغال ایتالیایی ها در آورد و به اشغال بیگانگان در آناتولی خاتمه داد. این گونه بود که آنتالیا بخشی از جمهوری ترکیه شد.

…| برای مشاهده مقاله معرفی کامل شهر استانبول اینجا کلیک کنید |…

موقعيت جغرافيايی آنتالیا

آنتالیا هشتمین شهر محبوب ترکیه می باشد. این شهر در شمال خلیج آنتالیا و در جنوب غربی ترکیه واقع شده و بزرگترین شهر این کشور در ساحل مدیترانه به حساب می آید. آنتالیا در دره ای ساحلی قرار گرفته که با رشته کوه های تاروس محاصره شده است. مساحت این شهر 1417 کیلومتر مربع و ارتفاع متوسطش از سطح دریا 35 متر می باشد.

آنتالیا از قسمت شمالی خود با بوردور، از قسمت شرقی با شهر سریک، از قسمت غربی با شهر کورکوتلی و از قسمت جنوب غربی خود با شهر کمر هم مرز است و دریای مدیترانه در جنوب آن قرار دارد. آنتالیا بزرگترین تفرحیگاه ساحلی بین المللی ترکیه در ترکیش ریوراست که به طور متوسط سالانه پذیرای 12.5 میلیون گردشگر می باشد.

زندگی در شهر آنتالیا

شهر آنتالیا به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری ترکیه مستقر شده است. این شهر از طرف مهاجران نیز به عنوان یکی از بهترین مناطق برای زندگی در ترکیه مورد استقبال قرار می گیرد.

 منطقه آنتالیا دومین مکان محبوب در ترکیه برای خریداران املاک خارجی است. در این شهر افرادی را از سراسر جهان پیدا می کنید که در آن زندگی می کنند. این امر باعث می شود شهر آنتالیا کاملا جهانی باشد و به ندرت جمعیت کثیر ترک و اروپایی در آن پیدا شود. لازم نیست در خود شهر زندگی کنید، بسیاری از شهرها و دهکده های کوچکتر ساحلی نیز وجود دارند که به کانون های مهاجرتی بزرگی تبدیل شده اند. اما اگر سبک زندگی شهری را می پسندید، پس خود آنتالیا جایی است که باید زندگی کنید.

در شهر آنتالیا سینما های بسیار خوبی وجود دارد که غالبا فیلم ها را با نسخه های جدید به زبان انگلیسی و همچنین ترکی نمایش می دهد. شما می توانید در مرکز آنتالیا زندگی کنید و به یکی از بهترین سواحل ترکیه و فراتر از آن دسترسی آسان داشته باشید.

زندگی در آنتالیا

استان آنتالیا علاوه بر جذب گردشگر، مهاجر پذیری بالایی نیز دارد؛ به همین جهت بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت دارند، این استان و مخصوصا شهر آنتالیا را برای زندگی انتخاب میکنند. نکات مهمی که برای مهاجرت به این شهر باید بدانید هزینه زندگی در آنتالیا و امکان تهیه مسکن در این استان است. طبق تحقیقات صورت گرفته هزینه زندگی در آنتالیا نسبت به استانبول پایین تر است.

وجود شبکه منظم و ارزان حمل و نقل شهری خیال شما را از پرداخت کرایه تاکسی راحت خواهد کرد؛ مراکز خرید متعدد و متنوع امکان آن را فراهم میکند تا تقریبا با هر بودجه ای بتوانید پوشاک مناسبی برای خود تهیه نمایید. در خصوص مواد غذایی نیز تنوع بالا و در نتیجه طیف مختلف قیمتی صادق است. اما اگر نمیخواهید در پایان ماه از دیدن قبض آب و برق شوکه شوید، صرفه جویی در مصرف انرژی را کاملا جدی بگیرید.

برای تهیه مسکن نیز با تنوع بی نظیری روبه رو خواهید بود؛ از ویلاهای رویایی و گران قیمت تا آپارتمان های دانشجویی در این شهر وجود دارند.

 غذا و نوشیدنی در شهر آنتالیا

آنتایا دارای سبک غذایی مخصوص خود می باشد و آن ترکیب شگفت انگیزی از تاثیر عربی و مدیترانه ای است. در بین غذا های مخصوص می توان به سوپ کولاکلی اشاره کرد که با نخود و تکه های کوچک گوشت تهیه می شود. همچنین تاهیلی پیاز که سالاد لوبیای خشک چاشنی زده شده با دانه های کنجد خرد شده است، تاندیر کباب و کاباب تاتلیسی یا همان دسر کدو تنبل که با دانه های کنجد خرد شده و شیره انگور و مربای ترنج شیرین شده است، از دیگر غذاهای مخصوص این منطقه می باشند.

یکی دیگر از غذا های محلی مخصوص آنتالیا باقالی پخته است که تیرمیس نام دارد و به عنوان عصرانه صرف می شود. گریدا که به آن لاگوس نیز می گویند یک نوع ماهی است که در بین غذا های محلی متداول می باشد.

مناسبت ها و رویدادها

  • فستیوال فیلم گلدن اورنج یا پرتغال طلایی یک فستوال فیلم در ماه های سپتامبر یا اکتبر
  • جشنواره آنتالیا ، جشنواره فرهنگی سالانه شهر ، به مدت 18 روز، از 12 تا 29 سپتامبر
  • جشنواره موسیقی بین المللی مدیترانه ای ، به مدت 6 روز در ماه اکتبر
  • جشنواره رقص و موسیقی محلی بین المللی آنتالیا ، در آخرین هفته ماه آگوست
  • جشنواره بین المللی باله و اپرای آسپندوس، در ماه های ژوئن و جولای در آسپندوس ، در نزدیکی آنتالیا
  • جشنواره گل ، ماه مه

حمل و نقل بین شهری

آنتالیا از راه های مختلف هوایی، زمینی و دریایی با مناطق مختلف ترکیه در ارتباط است. فرودگاه آنتالیا نیز مساحتی به وسعت 13 میلیون متر مربع داشته و ظرفیت فعلی اش حداکثر 30 میلیون مسافر است. این فرودگاه دارای دو ترمینال بین المللی و یک ترمینال داخلی بوده و پس از فرودگاه های استانبول پر ترددترین فرودگاه ترکیه و چهاردهمین فرودگاه پر تردد اروپا به حساب می آید.

شرکت های هوایی متعددی به این فرودگاه پرواز دارند و شهرهای مختلفی را به هم مرتبط می کنند. این فرودگاه در حدود 13 کیلومتری مرکز شهر واقع شده. کشور ترکیه به دلیل کنترل ترافیک و پیش بینی آینده فرودگاه گاضی پاشا را در حدود 110 کیلومتری شرق آنتالیا احداث کرده و در حال توسعه آن است.

جاده های مختلفی آنتالیا را به شهرهای اطراف و دیگر شهرها متصل می کند. اغلب مسافران دریایی از یونان به مارماریس رفته، سپس از طریق اتوبوس به این شهر می آیند.

حمل و نقل درون شهری

خدمات حمل و نقل عمومی درون شهری آنتالیا شامل اتوبوس، تراموا، قطار سبک شهری، تاکسی و دُلموش می باشد. اتوبوس ها که در این میان پایین ترین نرخ کرایه را دارند مجهز به تهویه مطبوع هوا هستند و در تمام سطح شهر ایستگاه دارند.

دُلموش تاکسی های بزرگی هستند که شبیه به مینی بوس می باشد و در مسیرهای مشخصی حرکت می کنند. اکثر ایستگاه های حمل و نقل ایستگاه دُلموش دارند و شما می توانید سوار هر کدام که مسیر مورد نظرتان را طی می کنند، شوید. همیچنین می توان در فرودگاه و یا مرکز شهر اتومبیل کرایه کنید. البته اغلب هتل های آنتالیا دارای خدمات کرایه اتومبیل هستند.

تراموای آنتالیا را شهر نورمبرگ آلمان در سال 1999 به این شهر اهدا کرده است و ساحل غربی کونیالتی را به موزه آنتالیا در قسمت شرقی مرکز شهر متصل می کند. طول این خط 4.7 کیلومتر است و دارای 9 ایستگاه می باشد. ساعت حرکت این قطار شهری هر نیم ساعت یکبار است و پس از 10 الی 30 دقیقه به مرکز شهر می رسد.

در ماه دسامبر سال 2009 یک خط سبک قطار شهری به نام آنتاری به طول 11.1 کیلومتر افتتاح شد. این خط از یکی از ترمینال های اصلی اتوبوس عمومی شهر در شمال غربی شروع و به سمت باغ وحش و آن سوی حومه شهر حرکت می کند. همچنین این خط در حال توسعه به سمت فرودگاه و منطقه مسکونی آکسو است.

منطقه های محبوب آنتالیا

 لارا | lara

لارا lara شناخته شده ‌ترین و محبوبترین ساحل شهر آنتالیاست. در این منطقه هتل ‌ها و رستوران های بسیاری وجود دارند و انواع تفریحات و سرگرمی‌ ها نیز برای گردشگران مهیاست. ساحل لارا فاصله ‌ی کمی از مرکز شهر دارد و با استفاده از اتوبوس به راحتی می ‌توانید خود را به مرکز شهر رسانده و از امکانات شهر استفاده نمایید. همچنین از این ساحل تا فرودگاه آنتالیا حدود 12 کیلومتر فاصله است و همین موضوع رفت و آمد توریست های خارجی را آسانتر می ‌کند.

ساحل لارا را بیشتر با هتل ‌های لوکس 5 ستاره ‌اش می ‌شناسند و به راستی هم اقامتگاه ‌های فوق ‌العاده ای در این بخش از آنتالیا وجود دارد. اگر علاقه ‌مند به اقامت در لارا باشید دو انتخاب پیش ‌رو خواهید داشت یکی این که از هتل ‌هایی که در سمت خط ساحلی واقع شده‌اند، استفاده نمایید که اغلب آنها دارای ساحل خصوصی هستند.

به این معنا که هر زمانی که اراده کنید، می‌توانید از اتاقتان با چند قدم پیاده روی به ساحل رفته و بدون پرداخت هیچ گونه هزینه اضافی از امکانات ساحل استفاده کنید و دیگر آن که در هتل‌ هایی که ساحلی ندارند، اقامت کنید که هزینه‌ های کمتری دارند.

از دیگر ویژگی های لارا که برای گردشگران حائز اهمیت است دسترسی آسان به وسایل نقلیه‌ی عمومی می‌ باشد. در لارا با استفاده از اتوبوس به راحتی می‌ توانید به اقصی نقاط شهر بروید. همچنین در بلوار اصلی لارا ایستگاه‌ هایی وجود دارند که می‌ توانید از آنها موتور یا دوچرخه کرایه کنید.

بد نیست بدانید که برای استفاده از وسایل نقلیه‌ی آنتالیا باید کارت مخصوصی تهیه کنید. این کارت‌ ها از سوپرمارکت ها و آژانس های مسافرتی مستقر در سراسر آنتالیا قابل تهیه هستند. از یاد نبرید که رانندگان اتوبوس در آنتالیا به هیچ وجه پول نقد قبول نمی‌ کنند.

سیده

 سیده یک منطقه بندری تاریخی است که بسیار شناخته شده است و اگر عاشق بندر و یا مکان های تاریخی هستید پیشنهاد می شود در این منطقه اقامت داشته باشید. بهتر از زمانی این منطقه را انتخاب کنید که می خواهید 7 روز در یک منطقه آرام و زیبا ریلکس کنید ، البته این موضوع را در نظر بگیرید که هتل های این منطقه کمی معمولی تر از مناطق دیگر آنتالیا می باشد .

کِمر | kemer

کِمر kemer در حقیقت شهری در کنار شهر آنتالیاست که جزو استان آنتالیا محسوب می‌ شود. کمر در 42 کیلومتری غرب آنتالیا واقع شده به نسبت لارا فاصله‌ ی بسیار بیشتری تا مرکز آنتالیا دارد.

کمر از نظر پوشش گیاهی غنی تر از لارا است به صورتی که اغلب هتل های این ناحیه دارای حیاط یا باغ اختصاصی هستند. کمر برای کسانی که طبیعت جنگلی را دوست دارند، پیشنهاد می‌ شود. در نظر داشته باشید که اغلب افرادی که کمر را برای سفر و اقامت انتخاب می‌ کنند تمام زمان سفرشان را در هتل ها می مانند و دیگر به مرکز آنتالیا نمی ‌روند.

باید توجه داشته باشید که طبیعت کمر به هیچ وجه مصنوعی نیست و همین موضوع باعث شده تا طرفداران طبیعت و محیط زیست کمر را برای اقامت انتخاب کنند. کمر پر است از کلاب، رستوران و بار و کوه های زیبایی هم دارد که برای کوهنوری مناسب هستند. در نظر داشته باشید که کمر 46 کیلومتر در کنار خط ساحلی ترکیه امتداد یافته به همین خاطر آب و هوای خوبی دارد.

کمر نیز به بخش های مختلفی تقسیم می شود که مهمترین آنها بلدیبی، گوینوک، کریس، گامیووا و تکیرووا هستند. گردشگرانی که به کمر می‌ روند اغلب اهل روسیه، آلمان، اوکراین، هلند و صد البته ایران هستند. ساحلی با شن های طلایی، آبی کریستالی و امکانات خوب از عواملی هستند که کمر را به یکی از محبوبترین تفرجگاه‌ های آنتالیا تبدیل کرده‌ اند.

بلک

بلک یه منطقه بسیار سرسبز و زیبا می باشد و انتخاب بسیاری از زوج هایی است که دنبال یه منطقه رویایی برای ماه عسل خود می گردند ، همچنین اگر دوست دار طبیعت و جنگل هستید به شدت اقامت در این منطقه به شما توصیه می گردد. این منطقه نیز یکی از بیشترین زمین های گلف را به خود اختصاص داده است و به سرسبزی و زیبایی این منطقه افزوده است ، فاصله بلک تا مرکز شهر آنتالیا نیز 36 کیلومتر است.

آب و هوا آنتالیا در فصل های مختلف

رشته کوه های تاروس از این منطقه در برابر بادهای شمالی محافظت می کنند. آنتالیا دارای اقلیم مدیترانه ای با تابستانهای گرم و خشک و زمستان های معتدل و بارانی است. در آنتالیا حدود 300 روز از سال هوا آفتابی بوده و نزدیک به 3 هزار ساعت در سال تابش آفتاب دارد. دمای متوسط دریا مابین 16 درجه سانتیگراد در زمستان و 27 درجه سانتیگراد در تابستان متغییر است.

بالاترین درجه هوایی که تا به امروز برای این منطقه ثبت شده 45 درجه سانتیگراد در ماه جولای بوده است که معمولاً میانگین بالاترین دما در این ماه 34.4 درجه می باشد. همچنین پایین ترین دمای ثبت شده 4 درجه سانتیگراد زیر صفر در ماه فوریه بوده که معمولاً در این ماه نیز میانگین پایین ترین دما 6.1 درجه سانتیگراد است. فصل گرفتن آفتاب و آب تنی در آنتالیا از اوایل ماه آوریل شروع و تا پایان ماه اکتبر ادامه دارد.

هتل های معروف شهر آنتالیا

یکی از دلایلی که گردشگران و توریست ها آنتالیا را انتخاب می کنند وجود هتل های بسار بزرگ ، شیک و لوکس  و 5 ستاره این شهر است که اکثر این هتل ها نیز خدمات ALL و UALL ارائه می دهند ، کافیست شما در یکی از این هتل ها اقامت داشته باشید تا بدون هیچ هزینه ای بتوانید از تمامی خدمات هتل ها از جمله صبحانه ، ناهار ، میان وعده ، شام ، انواع نوشیدنی ها و تمامی تفریحات هتل رایگان استفاده کنید.

هتل ماردان آنتالیا  | Mardan Palace Hotel

هتل ماردان در سال 2009 در منطقه Lara شهر آنتالیا افتتاح شد. برای ساخت این هتل بیش از 1.4 میلیارد دلار هزینه شده است. این هتل گرانترین و لوکس ترین هتل در منطقه اروپا و مدیترانه محسوب می شود.
این هتل دارای 560 اتاق می باشد و برای ساخت ساحل اختصاصی آن بیش از 9000 تن شن و ماسه مرغوب از کشور مصر به کار گرفته شده است. 10000 متر مربع طلا ، 500000 قطعه کریستال و بیش از 23000 متر مربع مرمر ایتالیایی در ساخت این بنا به کار گرفته شده است.
این هتل مجلل دارای یکی از بزرگ ترین استخرهای قاره ی اروپا است و به همراه 8 رستوران منوی سفارشی، یک ساحل اختصاصی و اتاق های لوکس کاملا مجهز، اوقات بیادماندنی برای شما رقم خواهد زد. اتاق های این هتل دارای بالکنی رو به کوهستان تائوروس، دریای مدیترانه یا استخر عظیم هتل می باشند.
استخر فضای باز آن دارای یک آکواریوم و فواره در مرکز آن می باشند. یک محوطه نیز مخصوص شناگرانی است که به شیرجه و غواصی علاقه دارند و می توانند در محیطی کنترل شده همراه با ماهیان زیبا شنا کنند.
رستوران های این هتل به صورت جداگانه غذاهای روسی، فرانسوی، تایلندی، ژاپنی و مدیترانه ای را سرو می کنند. کافه ی پشت بام آن نیز منظره ای زیبا از ریزورت و دریا بدست می دهد.
سالن ورزشی بسیار پیشرفته به همراه اتاق مدیتیشن با منظره ای رو به استخر درون ساختمان دارد. مرکز درمان های زیبایی تالاسو نیز انواع ماساژهای مخصوص صورت و بدن را ارائه می دهد.

هتل تایتانیک بیچ لارا | 

این هتل به شکل کشتی تفریحی یکی از محبوب‌ترین هتل‌ های آنتالیا است. دکور این هتل بسیار مجلل است ، بدون اینکه احساس شلوغی به شما دست بدهد. فضای ساحلی زیادی در این هتل در اختیار شما قرار داشته و یکی از بهترین غروب‌ های زندگیتان را در این ساحل تجربه خواهید کرد. باشگاه تاینی کیدز مکان مناسبی برای کودکان بوده و والدین نیز می‌ توانند از تسهیلات ورزشی و سرگرمی هتل و همچنین مرکز آب درمانی آن نهایت استفاده را ببرند. هتل تایتانیک که در طول سال‌ ها جوایز معتبر متعددی را بدست آورده بهترین خدماتی که می‌ توانید تصور کنید را به شما ارائه خواهد داد.

هتل گرانادا لاکچری

هتل گرانادا لاکچری یک هتل 5 ستاره بسیار مجلل است که همه نیاز های شما را برآورده می‌ سازد. این هتل دارای اتاق‌ هایی بزرگ با تسهیلات مدرن است و بهترین گزینه برای کسانی است که می‌ خواهند چند روزی را در نهایت آرامش و سرگرمی به سر ببرند. فاصله هتل گرانادا از ساحل تنها 3 کیلومتر و از فرودگاه آنتالیا 35 کیلومتر است. تمامی اتاق‌ های هتل دارای یک حمام بسیار لوکس، سیستم تهویه، تلویزیون، وای فای، مینی بار، تلفن، صندوق امانات و بالکن یا تراس هستند.

در رستوران‌ های این هتل انواع غذا های محلی و بین‌ المللی با بالاترین کیفیت سرو می‌ شوند و به عبارت درست‌ تر می‌ توانید به رستوران ترکی، ایتالیایی، آسیایی و بین‌ المللی آن بروید. از دیگر امکانات غذاخوری این هتل بزرگ می‌ توان به رستوران مخصوص بستنی، شیرینی سرا، دو اسنک بار و یک کافه مخصوص نوشیدنی اشاره کرد.

از امکانات تفریحی و سرگرمی هتل نیز باید از پارک آبی، مرکز آب درمانی، سالن فیتنس، سینما، حمام ترکی و سونا، باشگاه کودکان، زمین تنیس، زمین فوتبال اشاره کرد و جالب این که در تمامی این مراکز به وای فای رایگان دسترسی خواهید داشت.

مراکز خرید شهر آنتالیا

اگر چه خرید در آنتالیا مانند خرید در استانبول نیست، اما با هر سلیقه‌ ای که باشید مراکز خرید متنوع آنتالیا رضایت شما را کسب می‌ کنند. مراکزی چون؛ تراسینی، فروشگاه تانساش، دپو، میکروس، اوزدیلک، شی مال و ….

  • بازار بزرگ آنتالیا | Antalya Grand Bazaar

آدرس: Lara Turizm Yolu، ۰۷۱۱۹ Kemerağzı/Aksu/Antalya، Turkey

  • مرکز خرید مارک آنتالیا | MarkAntalya

آدرس: Elmalı، Şarampol Cd. No:۶۵، ۰۷۰۴۰ Muratpaşa/Antalya، Turkey

  • مرکز خرید شی مال آنتالیا | Shemall Alışveriş Merkezi

آدرس:  Fener Mahallesi, Tekelioğlu Cd. No:3, 07160 Muratpaşa،  Turkey

  • مرکز خرید تراسیتی | TerraCity

آدرس:  Tekelioğlu Cd. No:۵۵

شهر آنتالیا | زندگی در آنتالیا | آنتالیا ترکیه | جاهای دیدنی آنتالیا | توران ازمیر

 دانشگاه های شهر آنتالیا

دانشگاه آک دنیز

دانشگاه آک دنیز آنتالیا را نباید یک دانشگاه معمولی خطاب کرد. آک دنیز یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه در غرب مدیترانه است. در کنار این ها، شما در شهر بسیار زیبا و توریستی آنتالیا مشغول به تحصیل خواهید شد. این یعنی تحصیل در آک دنیز به یکی از بهترین خاطره های کل زندگی شما تبدیل خواهد شد. دانشگاه آکدنیز در ابتدا مجموعه ای کوچک بود که بعد به مرور زمان، با موسسات آموزشی و علمی دیگر از جمله اسپارتا و بوردو ترکیب شد و به آنچه امروز تحت عنوان دانشگاه آک دنیز آنتالیا می بینیم تبدیل شد.

دانشگاه بین المللی آنتالیا

این دانشگاه بین المللی در سال 2010 تاسیس شده و در آنتالیا واقع شده است. فرآیند پذیرش دانشگاه براساس سوابق تحصیلی و نمرات دانشگاهی گذشته دانش آموزان است. این مؤسسه آموزش عالی 10 ساله، دانشجوی دختر و پسر می پذیرد و از درخواست متقاضیان بین المللی در شهر آنتالیا استقبال می کند. جوایزی به این دانشگاه در رشته های هنر و علوم انسانی، تجارت و علوم اجتماعی، زبان و فرهنگ، مهندسی، علوم و فناوری اعطا شده است.

دانشگاه Antalya Akev

دانشگاه Antalya Akev در سال 2014 در شهر آنتالیا ترکیه بنیان گذاری شد. این دانشگاه یک دانشگاه آموزش عالی غیرانتفاعی است. بنیانگذاران AKEV افرادی روشنفکر هستند که به جامعه ای که در آن زندگی می کنند ، خدمت می کنند ، دانش کافی دارند ، در زمینه های فرهنگی ، هنری و اجتماعی فعال هستند .

این ،نام موسسه ای است که فرزندان و جوانان ما را برای آینده مطابق مقتضیات عصر آماده می کند ، با احساس خودجوش و همبستگی کار می کند .

سواحل معروف آنتالیا

ساحل کمر 

یکی از دیگر ساحل های آنتالیا، ساحل کمر است که در منطقه ای در غرب مرکز این استان قرار گرفته است. ساحل کمر از ۲ بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده است. این ساحل به عنوان پاک ترین ساحل آنتالیا شناخته شده است و چون این عنوان را از سوی اتحادیه ی اروپا دریافت کرده است، پرچم آبی که دقیقا به همین معنا است را از سوی این اتحادیه دریافت کرده است.

ساحل لارا

 یکی از زیباترین و پربازدیدترین سواحل آنتالیا، ساحل Lara آنتالیا است که در شرق آنتالیا (تقریبا 16 کیلومتری آنتالیا) در Turkish Riviera قرار گرفته است و حدود 25 دقیقه با مرکز شهر آنتالیا فاصله دارد. ساحل Lara مانند ساحل کنیالتی یکی از تمیز ترین سواحل ماسه‌ ای دریای مدیترانه است که از یک سو توسط صخره‌ها و زمین‌ های هتل ساحلی لوکس و زیبا از ساحل همسایه به نام ساحل Örnekköy جدا می‌ شود و از سوی دیگر، این ساحل ماسه‌ ای توسط دهانه‌ ی رودخانه از ساحل Kundu  جدا می‌ گردد.

این ساحل به دلیل مجاورت با دریای مدیترانه دارای آب و هوای گرم است و احتمال بارش باران در این منطقه بسیار کم است. دمای هوای این منطقه در تابستان به 35 درجه نیز می‌ رسد.

ساحل فاسلیس 

یکی از دیگر سواحل معروف و پر طرفدار آنتالیا، ساحل فاسلیس است. این ساحل که آبش به رنگ فیروزه ای است، از جمله سواحل بسیار زیبای آنتالیا می باشد. این ساحل در شمال منطقه ی الیمپسن قرار گرفته است و در شهر آن هنوز هم آثاری از حضور رومیان و یونانیان باقی مانده است.

ساحل پاتارا 

ساحل پاترا به مرکز شهر نزدیک است و به عنوان یکی از زیباترین سواحل آنتالیا شناخته می شود. این ساحل دارای آبی به رنگ آبی تیره است که در کنار ۱۸ کیلومتر شن و ماسه ی ساحلی به رنگ سفید قرار گرفته است. نکته ی قابل توجه درباره ی ساحل پاترا این است که در این ساحل منطقه ای حفاظت شده برای لاک پشت های نایاب که هر سال برای تخم گذرای به آن سفر می کنند، تعیین شده که در حال حاضر نیز مورد حفاظت قرار گرفته است.

ساحل اولیموس 

برای دیدار از الیمپوس نیازی به دانش تاریخی یا راهنما ندارید، اما داشتن کمی آگاهی در مورد ویرانه ها، آنها را زنده می کند و شما را بیشتر شیفته می کند. در دوره Lycia ، الیمپوس شهری بندری متعلق به فدراسیون Lycia بود. این شهر به قدری ثروتمند بود که سه نماینده در فدراسیون داشت در حالی که شهرهای دیگر فقط یک نماینده داشتند. در این زمان دزدان دریایی به آن حمله کردند و شهر توسط فرمانده رومی Isauricus نجات یافت. ژنوی ها و ونیزی ها با بازرگانی از طریق این بندر به رشد آن کمک کردند.

بعد از قرن 17 الیمپوس محیطی آرام برای گردشگران شد. اما گذشته تاریخی عمیقی را پشت سرگذاشته بود که البته دلیل ماندن توریست ها در آن نبود، آب های زلال مدیترانه ای ساحل الیمپوس جذابیت زیادی دارند تا حدی که در هنگام قایق رانی پدال های زیر آب به نظر خیلی نزدیک می رسند در حالی که 8-7 متر عمق دارند.

جریان رودخانه ای از ویرانه های Lycian سرازیر می شود که در آنجا به دور از نمک دریا می توانید شنا کنید. در حین شنا مقبره ای می بینید که آرامگاه کاپیتان Eudomos است، نشانی از یک کشتی و یک نوشته روی مقبره در یادبود او دیده می شود و راهی که از خلال کاج ها می گذرد به مقبره رومی می رسد.

ساحل کونیالتی 

یکی از معروف ترین سواحل موجود در آنتالیا که امروزه در زمره ی جاذبه های گردشگری آنتالیا قرار گرفته است، ساحل کنییالتی است که در بین کوه های بیدگلرالی و صخره ها قرار گرفته است. زیبایی این ساحل به این خاطر است که در آن کوه های بسیار بلند و سر سبز در آن سوی ساحل قرار گرفته است. در واقع راه شنی این ساحل بین درختان سر سبز و دریای مدیترانه قرار گرفته است. در این ساحل می توانید از امکانات مختلف و کافه رستوران های ساحلی متنوعی استفاده نمایید.

شهر آنتالیا | زندگی در آنتالیا | آنتالیا ترکیه | جاهای دیدنی آنتالیا | توران ازمیر

جاذبه های گردشگری در شهر آنتالیا

آنتالیا دنیایی از جاذبه‌ های طبیعی، تاریخی و تفریحی است، آنقدر که اگر فرصت گشت‌ و‌ گذار کامل را در آن داشته باشید بعید نیست بتوانید یک سفرنامه‌ ی مهیج و خواندنی را بنویسید. در آنجا می‌توانید به تماشای سرزمین شن، کارالیوگلو، پارک دلفین‌ها، باغ وحش آنتالیا، مناطق قدیمی و … بروید. در ادامه به معرفی چند جاذبه‌ی معروف آنتالیا می‌پردازیم.

 آسپندوس

شهر باستانی آسپندوس در روزگار قدیم شهری تجاری و مذهبی بوده و خرید و فروش اسب در آن مرسوم بوده است. آنچه که از این شهر باقی مانده شامل حمام‌ها، معابد، سالن تئاتر، استادیوم، میدان اصلی، کلیسا و ..است.

آکواریوم آنتالیا

اگر می‌ خواهید به تماشای بزرگ‌ ترین آکواریوم دنیا بروید آنتالیا را انتخاب کنید. این آکواریوم در زمینی به مساحت سه هکتار در سال ۲۰۱۲ ساخته شد. تونل‌ های طویل این آکواریم با طراحی خاص خود دنیای زیر آب را بیش از آنچه که فکر کنید برایتان ملموس می‌ کنند.

مناره  Yivli

این مناره شیاردار زیبا و خاص توسط پادشاه سلجوقی، کی قباد اول در اوایل قرن 13 بنا شد و نماد آنتالیا است. مسجد همجوار آن که در سال 1373 ساخته شده هنوز مورد استفاده است.

در مجموعه مناره Yivli یک مرکز مهارت های هنری در مدرسه دینی Imarat Medresessi  وجود دارد که در قرن 13 مرمت شده است؛ صومعه دراویش به نام Mevlevi Tekke، که بازسازی وسیعی روی آن صورت گرفته و احتمالا مربوط به قرن 13 است و دو مزار، یکی از قرن 14 و دیگری از سال 1502 در این مجموعه وجود دارند. میدان وسیعی در غرب به نام Cumhuriyet Meydani وجود دارد که مجسمه آتاتورک سواربر اسب در آن قرار دارد.

آبشار دودن

در فاصله ی ۲۸ کیلومتری از جاده ی قدیمی بوردو آنتالیا، یک آبشار بسیار زیبا وجود دارد که سرچشمه ی آن، چشمه ای به نام پینارباشی است که در منطقه ای به نام کیرک گوزلر قرار گرفته است. تلاقی این رود باعث به وجود آمدن رود دودن شده است. بعد از ۱۴ کیلومتر هم آب دودن در گودالی به نام وارساک به پایین می ریزد و مجددا پس از یک جریان کوتاه به سمت پایین سرازیر می شود.

پس از آن هم در انتها و پس از طی ۲ کیلومتر، در آبریز آبشار آب به بیرون می ریزد و آبشار دودن به وجود می آید. جالب است بدانید که پس از ۹ کیلومتر آب این آبشار به دریای مدیترانه وارد می شود.

انتهای آن از روی صخره ای به دریای مدیترانه روانه می شود . این آبشار در شهر آنتالیا و در 28 کیلومتری جاده قدیم آنتالیا می باشد، این آبشار از دو چشمه جوشان به نام پینارباشی و در 40 کیلومتری منطقه کیرک گوزلر قرار دارد.

این دو چشمه پس از گذراندن مسیری کوتاه به یکدیگر ملحق شده و آبشار دودن را تشکیل می دهند. آبشار دودن پس طی مسافتی از زیر زمین بیرون آمده و در گودالی به نام وارساک فرو می ریزد و مجددا در سمت دیگر گودال دوباره به عمق زمین می رود و سپس از آبریز دودن بیرون می آید. در نهایت این پس از گذر از آنتالیا به دریای مدیترانه ملحق می شود.

آبشار کورشونلو

این آبشار در میان یک جنگل زیبا و بزرگ واقع شده است . این آبشار با مرکز شهر 24 کیلومتر فاصله دارد و برای طبیعت گردی بسیار مناسب است، ارتفاع این آبشار 18 کیلومتر است و 7 آبشار کوچک به این آبشار شگفت انگیز ملحق می شوند. در سال 1986  طبیعت اطراف این آبشار به یک پارک زیبا تبدیل شد که بسیار از آن استقبال گردید.

این مکان برای پیاده روی بسیار مناسب است که در انتهای مسیر شما را به یک کافه قدیمی می رساند تا با نوشید یک چای و یا قهوه روز خود را دل انگیز تر کنید.

تله کابین آنتالیا

تله کابین آنتالیا از طولانی ترین تله کابین ها محسوب می شود . این مجموعه در ارتفاع ۲۳۶۵  متری کوه المپیوس در شهر کمر در آنتالیا قرار دارد و در سال 2006 افتتاح شده است. در واقع این تله کابین از طولانی ترین خطوط تراموای هوایی در جهان است که ظرفیت کابین های آن هم 81 نفر است. از دیگر امکانات این مجموعه تفریحی می توان به اسکی در زمستان و کوهنوردی، کوله گردی و پاراگلایدر در تابستان اشاره کرد

تونک تپه

در بالای تونک تپه یک رستوران گردان قرار دارد. این مجموعه تفریحی در غرب آنتالیا و در ارتفاع 618 متری یک تپه قرار دارد که شامل یک هتل، رستوران گردان و کلاب می شود که مناظر خیره کننده ای از شهر را به نمایش می گذارد. شما می توانید با استفاده از تله کابین و یا حتی با یک پیاده روی جذاب و دلنشین به این مکان دسترسی داشته باشید.

بندر رومی 

بندر رومی در پایه شیب kaleici ، شاهراه آنتالیا از قرن 2 قبل از میلاد تا اواخر قرن بیستم بود، زمانی که یک بندر جدید در حدود 12 کیلومتری غرب واقع در انتهای Plaji  Kaonyaalti  ساخته شد. بندر در دهه 1980 بنا شده است و در حال حاضر یک تفریحگاه برای قایق های تفریحی و کرجی های بادی است. آسانسوری از انتهای غربی Cumhuriyet Meydanıاز صخره به سمت بندر پایین می آید.

این بندر با باغ های چای، بارها، رستوران ها و کافه ها حاشیه دار شده است. در بالای آن، در کناره جنوبی Cumhuriyet Meydani ، باغ های چای فراوان، چشم انداز هوایی از بندر را ارائه می دهد.

موزه باستان شناسی آنتالیا 

 موزه باستان شناسی آنتالیا Antalya Museum همه روزه به جز دوشنبه‌ ها پذیرای بزرگسالان و کودکان است. این موزه برای کودکان برنامه ویژه‌ای دارد تا آنها از تماشای موزه و داستان‌های تاریخی لذت ببرند. اغلب اشیای باستانی موزه باستان شناسی متعلق به مناطق لیکیا (Lycia)، پام فیلیا (Pamphylia)، کیلیکیه (Cilicia) و پیسی دیا (Psidia) هستند که جزو مهمترین شهرهای باستانی آنتالیا و ترکیه می‌باشند.

زبان و مذهب ساکنین آنتالیا

مانند شهرهای دیگر ترکیه ، ترکی استانبولی زبان رسمی این شهر می باشد ولی اگر عازم این شهر شده اید ، نیازی به دانستن ترکی نیست و تنها  انگلیسی کفایت می کند زیرا اغلب ساکنین این جا به زبان انگلیسی مسلط هستند و به هیچ عنوان در سفر به آنتالیا نمی تواند برای شما مسافران مشکلی ایجاد شود پس با خیالی آسوده به این شهر زیبا و خاطره انگیز سفر کنید و در ضمن قبل از پیوستن ترک های آسیای مرکزی به اسلام ، مسیحیت دین رسمی ترکیه بود ولی با رسمی شدن اسلام توسط عثمانی در سال 1924 میلادی ، در حال حاضر مانند شهرهای دیگر ترکیه دین رسمی مردم در آنتالیا نیز اسلام است که اکثریت آن ها اهل سنت هستند .

شهر آنتالیا | زندگی در آنتالیا | آنتالیا ترکیه | جاهای دیدنی آنتالیا | توران ازمیر

رستورن های شهر آنتالیا

غذاخوردن در شهر آنتالیا تجربه ای معمولی نیست. محیط اطراف به اندازه غذاهای محلی خوشمزه، نقش مهمی ایفا می کنند. در آنتالیا می توانید از غذا خوردن در کنار ساحل آرامش بخش یا در میان طبیعت کوهستان لذت ببرید. چه در یک مکان تفریحی مشهور پنج ستاره و چه در یک رستوران سنتی محلی غذا بخورید، قطعا تجربه غذاخوری در شهر آنتالیا ناامیدتان نخواهد کرد.

رستوران آرما | Arma

رستوران آرما که در مقابل دریای مدیترانه واقع شده است با چشم‌اندازی بی‌نظیر و تم کاملا سفید بدون شک یکی از بهترین رستورانهای آنتالیا به شمار می‌ رود. این رستوران غذا های مدیترانه‌ای، بین‌المللی، دریایی و اروپایی خوش‌ طعمی را برای مهمان خود سرو می‌ کند و همچنین دارای غذای حلال و مناسب برای گیاه‌ خواران است.

از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۱ شب می‌ توانید به این رستوران بروید و یک غذای خوش‌ طعم با هزینه مقرون‌ به‌ صرفه میل کنید. شما در این رستوران از حدود ۱۵ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان می‌ توانید غذا سفارش دهید.

آدرس: Club Arma, Kaleici Yat Limani | iskele Caddesi 75, Antalya, Turkey

رستوران لارا بالیکِوی | Lara Balikevi

یکی دیگر از بهترین رستوران های آنتالیا لارا بالیکوی است که از زمان افتتاحش در سال ۲۰۰۲ به خاطر ارائه بهترین غذاهای دریایی در کل شهر شهرت زیادی پیدا کرده است. با توجه به استقبال گسترده مردم، تنها پس از ۵ سال از افتتاح رستوران، شعبه دوم آن نیز در آنتالیا بازگشایی شد که چشم اندازی بی نظیر به دریا و ساحل دارد. هر دو رستوران ها دکوراسیونی مدرن و امروزی دارند و تراس و باغی نیز برای نشستن مشتریان فراهم کرده اند. در پیشخوان بزرگ رستوران می توانید منوی روز را که از تازه ترین مواد اولیه و ماهی های تازه صید شده تهیه ببینید. اگرچه انواع غذاها را می توانید در این رستوران سفارش بدهید، اما مسلما غذاهای دریایی و ماهی های آن اکیدا پیشنهاد می شود.

ساعات کار: همه روزه از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۲ شب

آدرس: Konyaaltı Kent Meydanı Antalya, 7070, Turkey

رستوران سِراسر فاین داینینگ | Seraser Fine Dining

یکی از مشهور ترین و بهترین رستوران های آنتالیا به ویژه برای شام خوردن رستوران سراسر فاین داینینگ است که در مرکز بخش تاریخی و قدیمی شهر قرار گرفته است. تنها کافیست یک بار این رستوران و محیط دلچسبش را ببینید تا عاشقش بشوید. باغ سرسبز و زیبای رستوران با حال و هوای مدیترانه ای، دکوراسیون و مبلمان چوبی و صمیمی، دیوارهای سنگی و چراغ های رنگی داخل حیاط فضایی بسیار دوست داشتنی برای غذا خوردن ایجاد کرده اند. منوی رستوران عمدتا شامل غذاهای اصیل و سنتی ترکی است، هرچند گزینه های دیگر هم برای سفارش دادن موجود است.

آدرس: Seraser Fine Dining, Karanlic 18, Antalya, Turkey