مورد توجه قرار گرفتن شهر تیره ازمیر

مورد توجه قرار گرفتن شهر تیره ازمیر

شهر تیره با قدمتی 5 هزار ساله در استان ازمیر ترکیه قرار دارد. این شهر با مساجد و بناهای تاریخی خود به ویژه مساجد دوره عثمانی توجه گردشگران را به خود جلب کرده است.

شهر تیره طی دوره های مختلف تاریخی میزبان هیتی‌ها، فریگیه، لیدیه، ایران، روم و بیزانس بوده و در قرن 13 میلادی به حاکمیت ترک‌ها درآمد. عثمانی‌ها اداره این شهر را در سال 1426 از حکومت آیدین‌ اوغوللاری گرفتند.

با آغاز حکومت ترک‌ها در شهر تیره ازمیر ، آثار تاریخی زیادی در این شهر ساخته شد. یکی از زیباترین این آثار ،  چندین مسجد بسیار زیبای به جا مانده از دوره عثمانی است. این مساجد تاریخی طی سال های اخیر بازسازی شده ‌اند . مسجد و عمارت «یوغورتلو‌اوغلو» شامل مسجد، رصدخانه، مدرسه، وضوخانه و … است که یکی از آثار تاریخی مهم شهر تیره ازمیر به شمار می‌رود. همچنین مسجد تاریخی «یاخشی بیگ» به جای مانده از قرن 15 میلادی نیز یکی دیگر از آثار تاریخی این شهر است. علاقه‌ مندان به تاریخ می توانند از دیدن این مساجد زیبا لذت ببرند .

همچنین شهر تیره از طبیعت بکر و زیبایی نیز برخوردار است و محصولات لبنی ، بازار های محلی ، کتابخانه نجیب پاشا ، آن نیز شهرت فراوانی دارد.