کاپادوکیا، سرزمین بالن ها

کاپادوکیا، سرزمین تاریخ و تمدن

کاپادوکیا نام شهر بزرگ و باستانی در آناتولی مرکزی در ترکیه است. کاپادوکیا سرزمینی افسانه ای در دل ترکیه، جایی است که به خاطر وجود جذابیت های بی شمار خود، از گذشته گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. در کاپادوکیا ، مکان‌ های تاریخی و باستانی ، شهر های زیر زمینی ، خانه ‌ها و کلیسا های ساخته شده در دل صخره ‌ها دست به دست هم داده ‌اند تا مناظری عجیب و جالب به ‌وجود بیاورند.

از آنجایی ‌که کاپادوکیا منطقه ای تاریخی است و مورد توجه و علاقه‌ ی گردشگران و همچنین باستان‌ شناسان قرار دارد به عنوان یکی از معروف ترین سه شهر صخره‌ ای دنیا در جهان شناخته می شود. این منطقه باستانی از سال 1985 از طرف یونسکو جزو میراث فرهنگی جهان شناخته و ثبت گردیده است.

شهر کاپادوکیا

منطقه کاپادوکیا به عنوان یک منطقه تاریخی با تمدن ۷۰۰۰ ساله قبل از میلاد، منطقه‌ ای است که از مذاب‌ های آتشفشان ‌ها به شکل کنونی خود در آمده است. در گذشته،‌ ساکنین این منطقه نیز از سنگ ‌های ایجاد شده برای خود خانه درست کرده و در داخل آنها زندگی می کردند. این منطقه که دقیقا در وسط کشور ترکیه و در قلب آنادولو قرار دارد، بیشتر نزدیک به شهر نوشهیر (Nevşehir) است اما قسمت‌ هایی از آن نیز جزو کرشهیر (Kırşehir)، آکساری (Aksaray)، نیعده (Niğde) و کایسری (Kayseri) است.

 

…| برای مطالعه مقاله معرفی مارماریس روی این لینک کلیک کنید |…

تاریخچه شهر کاپادوکیا

کاپادوکیا در اواخر عصر برنز با نام هتی (Hatti) شناخته می شد و در آن زمان مرکز فرماندهی و قلمرو هتی ها بود. همچنین قدمت تمدن شهری و شهر سازی در کاپادوکیا به حدود قرن چهارم میلادی باز می گردد، زمانی که فواره های آتشفشانی در این منطقه منجر به شکل گیری مخروط هایی با نام توف tuff شد. به هر حال باد و آب نیز در طول این دوران نقش مهم و به سزایی در ساخت کاپادوکیا داشتند و توف هایی مخروطی شکل را به وجود آوردند که امروزه ارتفاع برخی از آنها به حدود 40 متر می رسد و چشم همه را به خود خیره می‌ کند.

در حدود 2000 هزار سال قبل از میلاد و در اوایل دوران هیتیته ، انسان ها در منطقه گرومه ساکن شدند و منطقه کاپادوکیا بعدها تبدیل به مرز بین امپراتوری های بزرگ گشت ، زمانی این منطقه مرز یونانیان و ایرانی ها و سپس یونانیان بیزانتین بود و به همین دلیل از موقعیت سیاسی پر اهمیتی برخوردار شد و همین باعث شد تا مردمی که در این ناحیه از ترکیه زندگی می کردند مخفی شوند. بدین ترتیب یک تمدن زیرزمینی در این مکان ایجاد شد و شهر های زیر زمینی به وجود آمد .

در دوره اولیه مسیحیت ، کاپادوکیا تبدیل به یک پناهگاه مذهبی شد و مسیحیان بسیاری در اثر آزار و اذیت حکومت رم در قرن 4 میلادی به کاپادوکیا فرار کردند و بدین ترتیب جوامع مسیحی در این منطقه تاسیس شد. به همین دلیل آثاری مربوط به دوران اولیه مسیحیت را در قسمت هایی از این مکان می توان مشاهده کرد ، کاخ ها و صومعه ها توسط راهب ها تاسیس و گسترش داده شد و نقاشی های دیواری بیزانتی که فرسکو نامیده می شدند در کلیسا های درون غارها کشیده شد.

 برخی از غارها و قسمت های کاپادوکیا تبدیل به موزه شده و برخی از آن ها هم محلی برای زندگی مردم این منطقه هستند. برخی از خانه ها مرمت و بازسازی شده اند و به عنوان هتل از آن ها استفاد می شود.

آب و هوای کاپادوکیا و بهترین زمان سفر

شهر کاپادوکیا واقع در ارتفاعات بالا است و به همین دلیل از آب و هوایی خشک برخوردار است. یعنی در تابستان هوا در این جا گرم و خشک و در زمستان سرد و برفی می باشد. به همین دلیل اگر می خواهید به کاپادوکیا سفر کنید ، بهتر است که فصل بهار یا پاییز را برای سفر انتخاب نمایید ، شب های کاپادوکیا حتی در تابستان هم همواره سرد است. بهتر است که در هنگام شب لباس گرم به همراه داشته باشید .

سرگرمی‌ها و تفریحات کاپادوکیا

بالون‌ سواری یکی از تفریح های دلپذیر و فراموش نشدنی در این منطقه است. دشت‌ های پهناور آناتولی به دلیل فضای باز و مناظر بی‌ نظیر دل هر بیننده‌ ای را می‌فریبد . گفتنی است  که به دلیل حضور تور های بالون زیاد در این مکان ، کاپادوکیا را شهر بالون‌ ها لقب داده‌اند.

مثل دیگر مناطق توریستی و گردشگری، شما در این مکان هم می‌ توانید سوغاتی‌ های زیادی را به نشانه یادگاری از این محل،  خریداری کنید . صنایع دستی محلی و خوراکی‌ ها و شیرینی‌ های بومی از پرفروش‌ ترین محصولات کاپادوکیا هستند.

بهترین هتل های کاپادوکیا

هتل‌ ها و مراکز تفریحی بسیار زیادی در داخل و اطراف منطقه کاپادوکیا وجود دارد. از بین ده‌ ها هتل موجود در منطقه می‌ توان به هتل‌ های زیر که جزو محبوب‌ ترین هتل‌ ها هستند اشاره کرد. قیمت اتاق‌ های این هتل‌ ها با یکدیگر متفاوت است .

هتل و مرکز اسپای تپه کاپادوکیا 

  • سوئیت‌ های صخره‌ ای الیکا (Elika Cave Suits)
  • هتل صخره‌ ای سرزمین عجایب (Fairyland Cave Hotel)
  • سوئیت‌ های صخره‌ ای جیکوبز (Jacobs Cave Suits)
  • لاوا کاپادوکیا (Lava Cappadocia)

حمل تقل در کاپادوکیا

فاصله قسمت‌ های اصلی این منطقه از نوشهیر در حدود ۷۵ کیلومتر است که می توان به راحتی با اتوبوس به آن رسید. همچنین می توان از سایر شهر های نزدیک مانند آکسارای نیز به مرکز کاپادوکیا دسترسی پیدا کرد. اما بهترین راه موجود همان راه نوشهیر است. نزدیکترین فرودگاه به کاپادوکیا نیز همان فرودگاه نوشهیر است که در فاصله حدود ۸۰ کیلومتری آن قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری کاپادوکیا

تورهای بالن کاپادوکیا

یکی از جاذبه‌ های بسیار متفاوت و بی‌ نظیر کاپادوکیا تور های بالنی کاپادوکیا است. تماشای زیبایی‌ های منطقه، از آسمان می تواند یکی از بهترین تجربه‌ های گردشگری باشد. تور های بالن در چندین قسمت از منطقه وجود دارد که دارای زمان و مکان خاصی برای گردش است.

شهر کاپادوکیا | کاپادوکیا کجاست | كاپادوكيا | کاپادوکیا تور | توران ازمیر

شهر زیرزمینی کایماکلی

می توان گفت شهر‌ های زیرمینی کاپادوکیا از عهد برنز ساخته شده‌ اند ، اما کایماکلی ، مشهور‌ ترین شهر زیر زمینی آنجا است که قدمت آن به دوران بیزانس باز‌ می‌ گردد و در استان نوشهیر قرار دارد.

مسیحیان برای در امان ماندن و محفوظ ماندن از هجوم اعراب و ایرانیان مجبور به ساخت شهر زیر زمینی و زندگی در آن شدند. نمونه ‌ی بزرگی از اتاق ‌هایی زیر زمینی در این شهر وجود دارد که به وسیله‌ ی تونل به یکدیگر متصل شده‌ اند. این شهر زیر زمینی دارای هشت طبقه است که چهار طبقه ‌ی آن به بازدید گردشگران اختصاص داده شده است .

دره سرخ کاپادوکیا

زیباترین دره‌ های درهم‌ تنیده‌ی کاپادوکیا بین دو روستای گوریمه و چاووشین واقع شده‌ اند. کاپادوکیا صخره هایی به رنگ زرد، نارنجی و صورتی را در خود جای داده است. درون صخره‌ ها کلیسا‌ های پنهانی وجود دارد که قدمت آن‌ ها به عهد بیزانس می ‌رسد.

دره‌ های رز و سرخ که از باقی مانده‌ های آتشفشان‌ های کوه‌ های اطراف و گدازه‌ های مواد مذاب آن‌ ها با گذر زمان تشکیل شده‌ اند. فرسایش‌ های خاکی و بادی باعث شده تا مناظر این دو دره همچون تابلو های نقاشی برترین نقاش‌ های تاریخ، چشم‌ نواز و جذاب باشند. بومیان محلی آنجا نیز برای افزایش هر چه بیشتر جذابیت این منطقه ، مشغول به کشت محصولات مختلف هستند. در میان این دو دره می‌ توانید کلیساها و ابنیه تاریخی دیگری که با دست بشر ساخته شده‌اند را مشاهده کنید.

سه جاذبه‌ ی خاص در دره‌ ی رز عبارت‌ اند از کلیسای ستون‌ دار ، کلیسای صلیب با صلیب بزرگش که در سقف غار کنده‌ کاری شده و کلیسای سه صلیب با کنده‌ کاری‌ های سقفش که به‌ طرز شگفت‌ انگیزی حفظ شده‌ اند و دیوار نگاره‌ های جالب که البته به‌ شدت آسیب دیده‌ اند.

شهر کاپادوکیا | کاپادوکیا کجاست | كاپادوكيا | کاپادوکیا تور | توران ازمیر

شهر گورمه

گورمه نام روستایی است که به عنوان یکی از زیباترین روستا های جهان شناخته می‌ شود و همه روزه شاهد پرواز بالن ها در آسمان خود است. این روستا به خاطر برگزاری تور بالن سواری همه روزه گردشگران متعددی را در خود می‌ بیند. کلیسا ها ، حمام‌ ها ، مساجد و مدارس از جمله بناهایی هستند که در شهر به چشم می‌ خورند. کلیسای آرتاخانه ، دورموش قدیر، یوسف کوچ و بزیرخانه ، خانه‌ های سنگی در اوزون دره ، باغیل دره از جمله جاذبه ‌های گورمه هستند.

درست بیرون روستای گورمه، می‌ توان موزه‌ی فضای باز گورمه را دید. منطقه‌ ای تحت حفاظت یونسکو، و مجموعه‌ ای از کلیسا ها و صومعه‌ های سنگی است که نقاشی‌ های شگفت‌ انگیزی را در خود جای داده‌ اند. این مجموعه ۱۰ تا ۱۲ قرن قدمت دارد و به‌ همان دورانی بر می‌ گردد که کاپادوکیا مرکز دینی مهمی برای بیزانس محسوب می‌ شد. چندین کلیسا در این مجموعه وجود دارند، اما مهم‌ ترینشان عبارت‌ اند از کلیسای سیب، کلیسای سنت باربارا ، کلیسای مار، کلیسای تاریک و کلیسای قلاب .

دودکش‌های جن و پری (Fairy chimneys)

این بنای منحصر به فرد را خود طبیعت به وجود آورده است. این قلعه‌ های سنگی زیبا و دیدنی، به دلیل فرسایش خاک با مرور زمان پدید آمده‌ اند و به دلیل شباهت‌ هایی که به دودکش‌ های خانگی دارند، این مکان را دوکش جن و پری می‌ نامند. داستان‌ های افسانه‌ ای نیز برای آن وجود دارد .

 دره ایهلارا | Ihlara Vadisi

در جنوب غربی شهر آکسارای ، دره ایهلارا با داشتن طبیعتی زیبا و تعداد زیادی کلیسا ،درون غارها خود نمایی می کند ، این دره یکی از زیباترین و رمزآلود ترین مناطق کاپادوکیا تبدیل شده است. این دره حد فاصل میان دو روستا به اسم ایهلارا و سلیمه است که با راهی باریک و رودخانه ای زیبا و درختان سر سبز بر زیبایی چشم گیری دارد. این مکان در طول دوران امپراتوری بیزانس، محل مورد علاقه‌ ی جوامع راهبان هرمسی بود که کلیسا ها و صومعه‌ ها را در دل صخره‌ ها می‌ کندند و کنج عزلتی برای خودشان دست‌ و پا می‌ کردند. کلیسا های زیادی در این مسیر وجود دارند، اما کلیسای معطر، کلیسای مار و کلیسای سنت جورج از دیدنی‌ ترین کلیسا های این مجموعه هستند.

قلعه یوچی سای

هنگامی که به بالای قلعه  یوچی سای برسید، اولین جاذبه‌‌ ای که این قلعه برای بازدیدکنندگان دارد، دید بسیار زیبا به تمامی قسمت‌‌ های کاپادوکیا خواهد بود و شما می‌ توانید از مناظر زیبای آن نهایت لذت را ببرید.

اورگوپ | Ürgüp

خیلی از گردشگران کاپادوکیا، به‌خاطر هتل‌ ها و رستوران‌ های خوب اورگوپ، این مکان را برای ماندن انتخاب می‌ کنند. بهترین هتل‌ ها، رستوران‌ ها و فروشگاه‌ ها در این روستا و اطراف آن قرار گرفته اند. معماری بسیار خاص این روستا در داخل کوه‌ ها و صخره‌ های اطراف آن منظره‌ای فوق‌ العاده را به وجود آورده است و اروگوپ را به یکی از مهمترین جاذبه‌ های کاپادوکیا تبدیل کرده است.

شهر کاپادوکیا | کاپادوکیا کجاست | كاپادوكيا | کاپادوکیا تور | توران ازمیر

خانه‌های صخره‌ای کاپادوکیا

خانه‌ های صخره‌ای کاپادوکیا که نمونه آن را در روستای کندوان نیز داریم، از همان شکل خانه‌ های روستایی است که محل زندگی مردمان بوده است. این خانه‌ ها عمدتا با تراشیدن سنگ در دل کوه پدید آمده و از کوه پایه تا نوک قله ادامه داشته است. یکی از لذت‌ ها برای گردشگران اقامت در این خانه‌ های صخره‌ ای است.

صومعه‌ی نقره‌ی

صومعه‌ی نقره‌ی قدیمی ، تقریبا در ۱۰ کیلو متری شمال‌ غربیِ شهر نیگده در جنوب کاپادوکیا واقع شده است. این کلیسا به دلیل داشتن نقاشی‌ ها و دیوارنگاری‌ های جذابش معروف است. قدمت این نقاشی‌ ها به قرن یازدهم میلادی باز می‌گردد و موضوع‌ شان عید تبشیر و مریم مقدس با عیسی (ع) در کنار جبرئیل و میکائیل است. مجموعه‌ ای از تونل‌ ها هم هستند که اخیرا بازسازی و به روی گردشگران گشوده شده‌ اند. گشت‌ و گذار در این صومعه‌ ها بسیار جالب است.

صومعه سرای سلیمه | Selime Monastery

صومعه ی سلیمه بنایی است که هنوز هم به خوبی در دل سنگ های آتش فشانی حفاری شده و ماهیت واقعی خودش را در آن پنهان کرده است ، چرا که در نگاه اول از کوه های اطرافش قابل تشخیص نیست . این بنا برای عبادت ساخته شده بود و هنوز هم آثار باستانی زیادی در آن وجود دارد که در گذشته به عنوان مناسبت مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت.

شهر زیرزمینی درینکویو

این شهر زیرزمینی که از ۸ طبقه تشکیل شده است، در زمان‌ های ابتدایی تاریخ مسیحیت ساخته شده است. این مکان پناهگاه مردمی از شهر های آنتاکیا و کایسری بود که در حال فرار از حکومت روم بودند. این تونل‌ ها همین‌ طور که پایین و پایین‌ تر می‌ روند، تنگ و تنگ‌ تر می‌ شوند. در این هزارتوی زیر زمینی محلی غارمانند ویژه‌ ی مراسم دینی و محل‌ هایی برای زندگی و انبار وجود دارند که می‌ توان در آنها به کاوش پرداخت.

ساکنان درینکویو ، سیستم تهویه هوای ماهرانه‌ ای در این شهر زیر زمینی به کاربرده اند. شهر های زیرزمینی درینکویو و کایماکلی آن‌ قدر به‌ هم نزدیک هستند که می‌ توان در یک روز از هر دو بازدید کرد، اما اگر می‌ خواهید فقط یکی را ببینید، باید بدانید درینکویو کمتر مورد توجه گروه‌ های بزرگ گردشگری است؛ بنابراین در آنجا بهتر می‌ توانید به دور از شوغی در تونل‌ ها گشت‌ و گذار کنید. در این شهر زیرزمینی، اتصال تمامی اتاق‌ های آن به یکدیگر توسط راهروهایی بسیار کوچک است و در نهایت این راهروها به نزدیکی خروجی‌ های سراسر شهر زیرزمینی وصل می شوند.

شهر زیرزمینی کایماکلی | Kaymaklı Yeraltı Şehri

برای نخستین بار در عصر برنز دوره‌ی هیتی‌ ها بود که ساکنان این منطقه شروع به کندن شهر های زیرزمینی کاپادوکیا از دل زمین کردند؛ اما این شهرها برای تاریخچه‌ ی بیزانسی خود معروف هستند، همان زمانی که مسیحیان این منطقه مجبور شدند به‌ مدت طولانی برای فرار از حمله‌ ی اعراب و ایرانی‌ ها، زیر زمین زندگی کنند.

شهر زیرزمینی کایماکلی همانند شهر زیرزمینی درنکویو از ۸ طبقه تشکیل شده است اما امروزه فقط ۴ طبقه از آن قابل بازدید است. گشتن زیر زمین در شبکه‌ی تودرتویی از تونل‌ ها، تجربه‌ ی فوق‌ العاده‌ای است، اما آن هایی که ترس از فضاهای تنگ و محصور دارند باید بدانند که بعضی از این تونل‌ ها بسیار تنگ هستند. در داخل این شهر زیرزمینی، عبادتگاه‌ ها، انبار ها، قبرستان‌ ها و اتاق‌ هایی برای زندگی وجود دارد که هم اکنون نیز با گشت و گذار در داخل آن می‌توان به راحتی آنها را دید.

 موزه‌ی فضای باز زلو

قدم‌ زدن در موزه‌ی فضای باز زلو  با صخره‌ های سنگی که پر از سکونتگاه‌ هایی غاری است، شما را به سفری در دل زمان و به کاپادوکیای قدیم می‌برد. زندگی در این منطقه از قرن نهم میلادی به‌ عنوان صومعه آغاز شد و تا قرن بیستم هم به‌ عنوان یک روستای پررونق ادامه داشت. این روستا به‌ خاطر خطرات ناشی از فرسایش و ریزش سنگ، در سال ۱۹۵۲ تخلیه شد. اکنون کل روستا به موزه تبدیل شده است. دو مکان مذهبی جالب در این منطقه هست که باید آنها را دید؛ یکی کلیسای انگور که سالم باقی مانده و یک مسجد سنگی چشم‌نواز. اما لذت واقعی در این محل عبور از راه‌های پر پیچ‌ و خم صخره‌ ای، کاوش فضای داخلی خانه‌ های غاری که با دود آتش سیاه شده‌ اند و تماشای مناظر فوق‌ العاده‌ی اطراف است.

چاووشین | Çavusin

جاذبه‌ های اصلی در روستای زیبای چاووشین ، دو کلیسای بیزانسی دوست‌ داشتنی هستند. در ورودیِ شهر، کلیسای چاووشین قرار دارد که به‌ خاطر اینکه در اوایل قرن بیستم به‌ عنوان لانه‌ی کبوتر استفاده می‌شده، به کیسای خانه‌ ی کبوتر بزرگ هم معروف است. این کلیسا دیوار نگاره‌ های خیره‌ کننده‌ ای دارد. پس از پیاده‌ روی به سمت بالا و برفراز مجموعه‌ ای از خانه‌ های متروکه، به مرکز روستایی قدیمی می رسیم که کلیسای سنت جان باپتیست در آنجا واقع شده است. این کلیسا را قدیمی‌ ترین کلیسای کاپادوکیا می‌ دانند و شباهت‌ های آن به قصر های سلطنتی و ستون‌ های ضخیمش بسیار تماشایی هستند.

 سوگانلی | Soǧanlı

دره‌ های دوقلوی سوگانلی پر از قله‌های سنگی هرم‌شکلی هستند که برای نخستین بار در دوره‌ی رومی‌ ها توخالی شدند. در آن زمانی که امپراتوری بیزانس به اوج شکوه خود رسیده بود، سوگانلی به مرکز بزرگ مسیحیت تبدیل شد، و قله‌ های سنگی‌اش صومعه‌ هایی برای گوشه‌ نشینیِ راهبان بودند. بهترین دیوارنگاره‌ های حفظ‌ شده‌ی این مجموعه، در کلیسای کلاه سیاه ، کلیسای مار و کلیسای پنهان قرار دارند.

سوگانلی جای فوق‌ العاده‌ای برای گردشی یک‌ روزه است. جاده‌ ای که به این مکان می‌ رسد، پر از روستا های متروکه و اماکن تاریخی جالب است. دو مورد از بهترین جاذبه‌ های سوگانلی عبارت‌ اند از صومعه‌ ی کسلیک  مربوط به دوران بیزانس و خرابه‌ های باستانی رومن سوبسوس.

پاشابگ | Paşabaǧ 

دره‌ی پاشابگ قله‌ هایی سنگی به‌ شکل قارچ دارد که باعث شده به یکی از معروف‌ ترین دیدنی‌ های کاپادوکیا بدل شود. در اوایل دوره‌ی بیزانس، گروهی مذهبی که ملتزمین سنت سیمئون استایلایتز بودند، زندگی خود را وقف آیین ستون‌ نشینی در اینجا کردند. اما به‌جای ستون، اتاقک‌ هایی در بالای قله‌ها کندند تا بتوانند در تنهایی به عبادت بپردازند. یکی از اتاقک‌ های این راهبان را هنوز هم می‌شود دید. سفر به دره‌ی پاشابگ را می‌ توان با بازدید از موزه‌ی فضای باز زلو ترکیب کرد. این دو محل تقریبا دو کیلومتر از هم فاصله دارند و در یک مسیر واقع شده‌ اند.

حفره فرشتگان | Peribacaları

صخره‌هایی با اشکال بسیار جالب که از ۶۰ میلیون سال پیش در همان جا باقی مانده اند. اکثر این صخره‌ها بر روی خود دارای حفره‌هایی با اشکالی بسیار عجیب هستند که در گذشته مردم منطقه به آنها حفره فرشتگان می گفتند. نام کنونی آن نیز به همین دلیل حفره فرشتگان است.

روستای اوچ حیصار | Üçhisar

روستای اوچ حیصار که در زیر قلعه تاریخی اوچ حیصار قرار دارد، قدیمی‌ ترین منطقه در حال استفاده و زندگی در کاپادوکیا است، این روستا بر روی سنگ‌ ها و صخره‌ها ساخته شده است و دارای منظره‌ای بسیار زیبا و جاذبه‌ های دیدنی بسیار زیادی است. هتل‌ ها، رستوران‌ ها و فروشگاه‌ های مختلفی در این روستا وجود دارند که بیشتر آنها در درون صخره‌ ها و سنگ‌ ها ساخته شده اند و تجربه‌ ای متفاوت را برای گردشگران به ارمغان می آوردند. می‌ توان از این قلعه تا نوکِ آن بالا رفت و از آنجا منظره‌ی پانارومای خیره‌کننده‌ ای را از دره‌ هایی که روستا را احاطه کرده‌اند، تماشا کرد. اوچیسار نقطه‌ی شروع خوبی برای پیاده‌ روی در دل دره‌ ها هم هست. به‌ ویژه مسیر های پیاده‌ روی در دل دره‌ی کبوتر و دره‌ی سفید که به گوریمه می‌ رسند و در این مسیر صحنه‌ های چشم‌ نوازی را می‌ توان تماشا کرد.

دره گوللو دره | Güllüdere Vadisi

گوللی دره که بیشتر به عنوان یک مسیر پیاده روی شناخته می شود، در داخل مسیر خود دارای ۵ کلیسای تاریخی، صخره‌ها و سنگ‌های میلیون ساله، روستای چاووش و چندین جاذبه دیگر است. در سراسر مسیر راهنما ها و استراحتگاه‌ هایی برای گردشگران تعبیه شده است تا به راحتی بتوانند از قدم زدن در این مسیر لذت ببرند.

دره راهبان پاشاداغ | Paşadağ Rahipler Vaidisi 

این قسمت از کاپادوکیا که در نزدیکی زلوه نیز قرار دارد، دارای صخره‌ هایی با شکلی بسیار متفاوت است. همچنین در بالای این صخره‌ها می توان منظره‌ ای بسیار جالب و کلی‌ تری را از کاپادوکیا دید. این منطقه به دلیل خاص بودن آن بسیار مورد توجه عکاسان قرار می گیرد.