هزینه زندگی در ازمیر ۲۰۲۳


زندگی در ازمیر


بازارهای هفتگی

1 دقیقه مطالعه
زندگی در ازمیر ترکیه چگونه است؟

در اغلب مناطق شهر ازمیر، مردم همدیگر را به‌راحتی می‌پذیرند و کسی را به خاطر پوشش، دین، ملیت و ظاهر در جامعه با نگاه بد سرزنش نمی‌کنند

توران ازمیر
توران ازمیر
5 آذر 1401سوالات متداول

1 دقیقه مطالعه
هزینه حمل و نقل در ترکیه
هزینه حمل و نقل شخصی و عمومی در ازمیر ترکیه…
مدیریت وب سایت
مدیریت وب سایت
12 خرداد 1398

هزینه خوراک و پوشاک در ترکیه


سوالات متداول

1 دقیقه مطالعه
هزینه خوراک و پوشاک در ترکیه

اگر به دنباال آگاهی از هزینه‌هایی مثل خوراکی‌ها و پوشاک در ترکیه و علی‌الخصوص شهر ازمیر هستید می‌توانید امیدوار باشید در این مقاله تا حدودی به پاسخ این سوالات برسید

مدیریت وب سایت
مدیریت وب سایت
12 خرداد 1398

 • 1
 • 2

هزینه زندگی در ازمیر در سال۱۴۰۱ – ۲۰۲۳ :

ازمیر izmir پس از شهرهای استانبول و آنکارا مقام سوم را از لحاظ وسعت و جمعیت و البته امکانات زندگی در ترکیه دارد.

این شهر که در کنار دریای اژه قرار دارد، دومین بندر مهم ترکیه به حساب آمده و از لحاظ اقتصادی، تجاری، تحصیلی و توریستی جایگاهی بسیار ممتاز در ترکیه دارد. 

شهر ازمیر و شهرهای کوچک و متوسط کنارش به مانند چشمه، آلاچاتی، فوچا از جاذبه‌های اصلی گردشگری ترکیه محسوب می‌گردند.

به همین صورت طی چندسال گذشته و خصوصا پس از تصویب قوانینی که به خارجیان از جمله ایرانیان اجازه اقامت و شهروندی ترکیه را می‌دهد برای بسیاری از هموطنان ما آشنایی با ویژگی‌های زندگی در ازمیر و اطلاع از هزینه زندگی در ازمیر دارای اهمیتی ویژه شده است.

در این مطلب تا حدودی به بررسی این موارد پرداخته‌ایم، با ما همراه باشید.

هزینه زندگی در ازمیر
زندگی در ازمیر

هزینه‌های زندگی در ازمیر در سال ۱۴۰۱ یا ۲۰۲۳

طبعا زمانی که قرار است در شهر و کشور دیگری زندگی کنیم یکی از مهم‌ترین مسائل برای ما مبحث هزینه‌های مختلف زندگی است.

برای کسانی مثل ما(اعضای تیم توران ازمیر)که مدت زمان زیادی است در این شهر ساکن شده‌ایم شاید برخی موارد بسیار طبیعی و نرمال محسوب شوند اما قطعا برای تازه‌واردان یا کسانی که در حال انتخاب یک شهر برای زندگی جدید هستند اوضاع بدین صورت نیست.

اما برسیم به مبحث اصلی این مطلب، یعنی میزان هزینه‌های زندگی در ازمیر.

همان‌طور که اگر بخواهیم این مطلب را در مورد شهری مثل تهران در ایران بیان کنیم بخش اعظم موضوع، هزینه‌های کلی زندگی در کشور ایران است و در قسمت بعدی شهر تهران که منطقه مد نظرمان است، هزینه‌های زندگی در ازمیر هم همین‌گونه است.

در بعد عمومی، هزینه‌های زندگی در ترکیه از یک استاندارد کلی برخوردار است مثل قیمت سوخت و انرژی یا هزینه‌های حمل و نقل عمومی و حتی قیمت خوراک و پوشاک!

چرا که به هر حال اینجا هم کشوری یک‌پارچه است و برخی موارد تحت کنترل دولت و برخی دیگر تحت رقابت بازار قرار دارند. پس نمی‌شود توقع داشت که در ازمیر نان ۳ لیر باشد و در وان ۱ لیر و در استانبول ۵ لیر!

حال ممکن است شما به دنبال کسب هزینه‌های روزمره زندگی مثل خرید خوراکی‌ها، هزینه‌های حمل‌ونقل، هزینه‌های تحصیل فرزندان باشید و یا مواردی مثل اجاره خانه، قیمت خانه و آپارتمان، قیمت ماشین، هزینه رستوران‌ها، شارژ آپارتمان و …. در ازمیر باشید.

در این قسمت سعی می‌کنیم قیمت‌هایی که در این لحظه و در آستانه سال ۲۰۲۳ در ازمیر وجود دارند را با شما در میان بگذاریم.

لازم به ذکر است که  این هزینه‌ها بر حسب انتظار هر فرد می‌تواند بسیار متفاوت باشد. به طور مثال در همان ایران هم برخی از دوستان خریدهای روزمره‌شان را از بازارهای محلی و به صورت فله‌ای و طبعا با قیمت پایین‌تر تهیه می‌کنند فارغ از وضعیت مالی‌شان.

برخی دیگر هم ترجیح می‌دهند که خریدهای روزانه را از سوپر دم در منزلشان و البته با قیمت‌هایی بالاتر تهیه کنند.

این موضوع نیز دقیقا در ازمیر هم صدق می‌کند. گاهی شما همین نان عادی روزانه معروف به Ekmek را که ممکن است در یک سوپر محلی در محله ماوی‌شهیر منطقه کارشیاکا ۴تا ۵ لیر بخرید اما همین نان را از یک نانوایی در دل بازار کارشیاکا ۲.۵ تا ۳ لیر خریداری کنید.

پس با توجه به این تفاوت‌ها ما سعی می‌کنیم  هزینه‌های زندگی در ازمیر را برای شما معرفی کنیم.

حمل و نقل ( یکی از اولین چیزهایی که شاید برای ما ایرانیان خصوصا در ماه‌های اول حضور در ترکیه و البته ازمیر هضمش سخت باشد قیمت فرآورده‌های سوختی مثل بنزین، گاز و البته مازوت یا همان گازوئیل است. چرا که نرخ هر لیتر بنزین کمی بیش از ۱ دلار  وگازوئیل حدود ۱.۴ دلار است. قیمت گاز ال‌پی‌جی هر کیلو تقریبا ۰.۶ دلار است. بر این اساس ممکن است پرکردن یک باک ماشین شخصی شما چیزی بین ۹۰۰هزار تا ۱.۵ میلیون تومان هزینه داشته باشد. اما این مربوط به زمانی است که بخواهید ماشین شخصی داشته و دائما با آن رفت‌وآمد کنید. 

در حالی‌که سیستم حمل‌ونقل عمومی در ازمیر به حدی فراگیر و با قیمت‌های منصفانه است که به خوبی قیمت بالای سوخت را جبران می‌کند. برای آگاهی از وضعیت حمل و نقل عمومی ازمیر ما مطلبی داریم با عنوان ازمیر کارت که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید )

ازمیر کارت (کلیک کنید)

ازمیر کارت
ازمیر کارت و توران ازمیر

هزینه تحصیل ( هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای شهروندان ترک رایگان است ولی خارجی‌ها باید هزینه پرداخت کنند، چنانچه شما شهروندی ترکیه را کسب کنید درست به مانند سایر ترکیه‌ای‌ها نیاز به هزینه برای دانشگاه‌های دولتی ندارید که البته مستلزم امتحان کنکور ترکیه است )

درباره دانشگاه‌های ازمیر بیشتر بدانید (کلیک کنید)

فقط در همین حد به شما بگوییم که ازمیر دارای ۶ دانشگاه دولتی و ۳ دانشگاه خصوصی است. هزینه حضور آزاد در دانشگاه‌های دولتی حدودا در هر ترم ۱۰۰۰دلار و دانشگاه‌های خصوصی با توجه به نوع رشته ممکن است تا ۵۰۰۰دلار باشد.

هزینه تحصیل در مدارس (مدارس ازمیر ترکیه به سه دسته تقسیم می‌شوند. اولین و پرطرفدارین مدارس خصوصا در بین ایرانیان مدارس دولتی ترکیه‌ای ازمیر هستند که اصولا وقتی شما کارت اقامت خود را دریافت کنید هیچ‌ هزینه‌ای ندارند ولی برای اولین سال ثبت نام معمولا از شما ۵۰۰۰تا ۱۰.۰۰۰لیر کمک هزینه می‌گیرند.

دسته دوم مدارس خصوصی یا همان چیزی که ما در ایران به آن غیرانتفاعی می‌‌گوییم هستند که البته همگی در ساختمان‌هایی مجهز و تخصصی که برای کاربردی مدرسه ساخته شده‌اند قرار دارند و نه مثل ما در ایران در خانه‌های ویلایی قدیمی و غیر استاندارد. هزینه‌های این مدارس در سال ۲۰۲۲.۲۰۲۳ حدود ماهی ۳۰۰۰تا ۴۵۰۰لیر و گاهی بیشتر است با این تفاوت که معمولا یک تا دو وعده غذایی به دانش‌آموزان حتی تا کلاس ۱۲ دبیرستان داده می‌شود و البته ساعت آموزشی از ۸.۳۰ صبح تا ۱۶/۳۰ عصر است. بسیاری از ترکیه‌ای‌ها  که وضع مالی متوسط به بالا دارند فرزندانشان را به این مدارس می‌فرستند و البته ایرانی‌های ازمیر هم در مدارس زیادی از این دست ثبت نام کرده‌‌اند.

برخی از معروفترین مدارس خصوصی ازمیر شامل این نام‌های هستند:

مدرسه اراسلان ماوی‌شهیر

مدرسه ایستک

مدرسه باعچه‌شهیر

مدرسه دنگه کولجی

مدرسه دوآ کولجی

مدرسه کنت کولجی

مدرسه تانی‌ کولجی و ….

اما سومین دسته که بسیار کم مورد توجه ایرانی‌ها قرار دارند مدارس بین‌المللی نف ازمیر هستند که حدودا سالی ۲۵۰۰۰دلار هزینه دارند)

 هزینه خوراک  ( همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم این هزینه‌ها می‌تواند بسیار متفاوت و سلیقه‌ای باشد اما به طور مثال قیمت برخی اقلام را در آخرین ماه میلادی به شما اعلام می‌کنیم.

 •  یک گالن ۲۰ لیتری آب ۲۵ لیر
 •  آب معدنی نیم‌لیتری ۲.۵ لیر
 • ماست یک کیلویی ۲۰ لیر
 •  شیر یک لیتری ۱۵ لیر
 • نان تست یک بسته ۴۰۰ گرمی ۲۰ لیر
 • مرغ هر کیلو ۴۵ لیر
 • گوشت هر کیلو ۱۰۰ لیر
 • گوشت آماده استیک ۱۹۰ لیر
 • برنج هر کیلو ۳۵ لیر
 • صبحانه آماده نستله ۲۰ لیر
 • نوتلا ۳۷۵ گرمی ۴۰ لیر
 • خمیر دندان کولگیت ۴۰ لیر
 • تخم مرغ هر عدد۲.۵ لیر
 • کره یک بسته بزرگ ۲۰ لیر
 • سیگار وینستون اسلیم بلو ۳۰ لیر
 • آب‌جو افس کوچک ۲۰ لیر
 • شراب یک شیشه ۵۵ لیر به بالا
 • تکیلا یک شیشه ۳۰۰لیر به بالا
 • ویسکی یک شیشه ۳۵۰ لیر به بالا
 • نارنگی هر کیلو ۱۰ لیر
 • خیار هر کیلو ۱۰ لیر
 • موز هرکیلو ۱۵ الی ۲۰ لیر
 • گردو هر کیلو ۵۰ لیر

پس می‌بینیم که قیمت‌ها با ایران چندان تفاوت چشمگیری ندارد (البته به جز نوشیدنی‌های الکلی). لازم به ذکر است که این‌ها قیمتهای فروشگاه زنجیره‌ای میگرس است و طبعا فروشگاه‌هایی مثل BiM. A101. ŞOK وجود دارند که قیمت‌هایی ارزانتر دارند.)

هزینه پوشاک (همه می‌دانیم که ترکیه مهد پوشاک است و همیشه شما می‌‌توانید بهترین جدیدترین و باکیفیت‌ترین پوشاک جهان را در این کشور و خصوصا در ازمیر که مهد نساجی ترکیه است پیدا کنید. شما اگر کمی دقت، وقت و صبر و تحمل داشته باشید از برترین برندهای ترک و بین‌المللی با قیمت‌های افسانه‌ای می‌توانید خرید کنید. یکی از بهترین مکان‌ها برای این منظور پاساژهای اوت‌لت هستند که ما به صورت ویژه درباره آن‌ها در سایت توران ازمیر مطلب نوشته‌ایم.

برای آگاهی از اوت‌لت‌های ازمیر کلیک کنید

اوت‌لتهای ازمیر
اوت لت‌های معروف ازمیر

اما به طور مثال قیمت پوشاک در ازمیر بدین شرح است:

شلوار پسرانه ال‌سی‌وای‌کی‌کی ۲۵۰لیر

کلاه زمستانی۱۰۰لیر

کاپشن پسرانه۵۰۰ لیر

کفش نایک زنانه در اوت‌لت۹۵۰لیر

کفش فیلا کودکانه ۴۵۰ لیر

کفش فیلا بزرگسال ۸۵۰ لیر)

هزینه پزشکی درمانی ( این قسمت شاید کمی پیچیده باشد. البته شما اگر اقامت موقت ترکیه را بگیرید یکی از اولین کارهایی که می‌توانید انجام دهید رفتن به کلینیک‌های محلات و انتخاب پزشک خانواده برای خود و تمام اعضای خانواده‌تان است. شما می‌توانید برای معاینه‌های معمولی و ساده هر زمان که خواستید مراجعه کرده و به رایگان ویزیت شوید حتی سالی دوبار هم می‌توانید به رایگان آزمایش دهید.

اما چنانچه نیاز به معاینه توسط پزشکان متخصص داشته باشید اغلب باید به بیمارستان‌های خصوصی مراجعه نمایید که هزینه‌ای حدود ۴۰۰ لیر دارد اما خدمات بسیار کامل و حرفه‌ای به شما ارائه می‌شود

در عنی حال اگر از انواع بیمه در ترکیه بهره‌مند باشید می‌توانید با هزینه بسیار کم از خدمات پزشکی بهر‌ه‌مند شوید)

پیشنهاد می‌کنیم مطلب شرایط اقامت و شهروندی ترکیه در سال ۲۰۲۲.۲۰۲۳ را بخوانید. کلیک کنید

درباره توران ازمیر

مجموعه مشاوره‌ای توران‌ازمیر با هدف ساده‌سازی خدمت‌رسانی در حوزه‌‌ اصلی مهاجرت به هموطنان عزیز پنج‌سال پیش از این با پشتوانه و تجربه دوازده‌سال فعالیت در شهر ازمیر راه‌اندازی شد.

در این مجموعه, هر آنچه که از زمان تصمیم به مهاجرت یا سفرهای بلندمدت به شهر  زیبای ازمیر نیاز است را در نظر گرفته‌ایم.

این خدمات شامل:

 • قوانین و نیازهای دریافت اقامت یکساله یا شهروندی ترکیه،
 • چگونگی خرید ملک مسکونی و تجاری، خدمات صرافی و چگونگی تبدیل ريال یا بیت کوین به دلار یا لیر ترکیه,
 • خریدن ماشین در ترکیه،
 • ترجمه مدارک،
 • امور حقوقی،
 • اطلاعاتی درباره مراکز خرید و تفریحی, فستیوال‌ها و مراکز اقامتی,
 • تا آنچه که در زندگی روزانه بدان می‌اندیشیم مانند کار و شغل مناسب,
 • مدرسه، کالج، دانشگاه و آینده فرزندمان, بیمه‌های مناسب,
 • بازارهای هفتگی, پارکها و برنامه‌های دورهمی‌, همه و همه می‌شوند

بیانیه ماموریت توران‌ازمیر

ارائه خدماتی در حوزه مهاجرت ایرانیان به ازمیر با این تفاوت که ما به این اصول پایبند هستیم:

 • حمایت همه‌جانبه از موکلان خود که شما عزیزان هستید
 • ایجاد و حفظ اعتماد متقابل که در مورد کسب‌وکار ما شاید از مهم‌ترین اصول باشد
 • خلق فضای صمیمت با شما موکلان و مشتریان عزیز
 • تخصص در انجام امور مهاجرتی (ملکی، حقوقی، مالی، تحصیلی)

اطلاعات دسترسی از طریق موبایل و واتساپ  به مجموعه توران ازمیر

۹۰۵۵۳۸۳۴۴۴۱۰+

۹۰۵۳۱۸۴۵۲۲۴۸+

آدرس:

۶۰۷۶/۴

sokak-park mandalin- No 4- D.6 imbatl mah-
front side of Medical Point Karsiaka/, Izmir, Turkey