هزینه حمل و نقل در ازمیر ترکیه سال 2023

هزینه حمل و نقل شخصی و عمومی در ازمیر ترکیه سال ۲۰۲۳

هزینه حمل و نقل عمومی در ازمیر سال ۲۰۲۳
هزینه حمل و نقل عمومی در ترکیه

هزینه‌های حمل و نقل شخصی در ترکیه به نسبت ایران گران‌تر است چراکه سوخت در این کشور گران‌تر است اما حمل و نقل عمومی در این کشور بسیار به صرفه و البته بسیار باکیفیت‌تر است.

در ازمیر وسایل نقلیه عمومی فراگیری شامل این موارد هستند:

 اتوبوس (با نام اس‌هات ESHOT در ازمیر), مترو, ایزبان (نوعی مترو که ویژه ازمیر است و علاوه بر متروی ازمیر در بخش‌هایی فعال است), تراموا , واپور مخصوص ازمیر iZDENiZ (کشتی‌های شهری) و دُلموش (ون‌های داخل شهری).

این وسایل نقلیه عمومی، تمامی مناطق و مسیرهای شهری و حتی بعضا بیرون‌شهری ازمیر را به منزله رگ‌های یک بدن به یکدیگر متصل کرده و با تسلط به آن می‌توانیم با کمترین زمان و هزینه زندگی کنیم.

  • شما با داشتن ازمیر کارت, با هزینه ۸.۷۸ لیر (کمتر از ۹ لیر) در سال ۲۰۲۳ در مدت زمان ۹۰ دقیقه می‌توانید از تمامی این وسایل عمومی (به جز دلموش و تاکسی) استفاده کنید. (این ویژگی خاص ازمیر است)
  • هزینه این کارت‌ها برای دانش‌آموزان تنها  ۳.۵ لیر برای وسیله نقلیه اول طی ۱۲۰ دقیقه است و برای وسیله نقلیه دوم تنها ۲ لیر است. یعنی اگر فرزند شما در مدارس ترکیه ثبت نام کند می‌توانید ازمیرکارت دانش‌آموزی دریافت کرده و هزینه بسیار کمتری بپردازید.
  • هزینه هربار استفاده از ازمیر کارت برای افراد بالای شصت سال و معلمان ۷.۵۶ لیر است.
  • شهردار ازمیر تونج‌سویر اعلام کرده است که شهرداری ازمیر در سال ۲۰۲۳ برای هربار سوار شدن مسافران این شهر مبلغ ۱۶.۷۹ لیر یارانه پرداخت می‌کند.

برای استفاده از تاکسی هزینه ورودی ۶ لیر و هر به ازای هر کیلومتر حدود ۹ لیر پرداخت خواهید کرد. اگر هم در یک تاکسی سوار و پیاده شوید باید حداقل در سال ۲۰۲۳ مبلغ ۲۰ لیر پرداخت نمایید.

در سال ۲۰۲۳ برای خرید یک اتومبیل صفر کیلومتر در ترکیه باید رقمی معادل حداقل ۳۰۰تا ۳۵۰ هزار لیر را در نظر داشته باشید.

هرچند که بازار اتومبیل‌های دست‌دوم اینجا بسیار داغ است و شما گزینه‌های بسیار زیادی برای خرید ماشین از حدود قیمت ۱۵۰ هزارلیر به بالا برای ماشین‌های بالای سال ۲۰۰۰ خواهید داشت.

هزینه حمل و نقل عمومی ازمیر سال ۲۰۲۳
هزینه حمل و نقل عمومی ازمیر ترکیه

نکته جالب در ترکیه این است که شما هر چه قدر ماشین بهتر و گرانتری بخیرد اختلاف بیشتری  با ایران خواهد داشت. (به دلیل تعرفه‌های منطقی‌تر گمرکی، ماشین‌های گران‌قیمت ترکیه قیمت پایین‌تری از ایران دارند)

قیمت گازوئیل (مازوت) در ترکیه از بنزین حدود ۲۰ درصد بیشتر است اما میزان مصرف ماشین‌های دیزل (گازوئیلی) بسیار کمتر از بنزین است.

برای ماشین خودتان باید سالیانه بسته به مواردی مثل (حجم موتور ماشین و ….) مالیات پرداخت کنید. این مالیات معمولا طی دو قسط سالیانه پرداخت می‌شود.

به طور مثال یک ماشین صفر تا سه سال‌کارکرده با موتور تا قدرت ۱۳۰۰ سی‌سی مبلغ ۲۱۲۰ لیر است که طی دو قسط قابل پرداخت است.

اما اگر جدیدا به ترکیه آمده‌اید و هنوز با قوانین آشنا نیستید یا حتی می‌خواهید مدتی کوتاه در ترکیه بمانید و گردش کنید شاید اجاره‌کردن ماشین به‌صرفه‌تر از خرید ماشین باشد.

برای اجاره ۲۴ ساعته یک ماشین معمولی مثلا فیات اگه‌آ که البته ماشین بسیار خوبی است باید حدود ۵۰۰ لیر از شرکت‌های معتبری مثل آویس پرداخت نمایید.

ناگفته نماند یکی از بهترین محل‌ها برای کرایه اتومبیل، فرودگاه‌ها و در مورد ازمیر فرودگاه عدنان مندرس ازمیر است.

در انتها پیشنهاد می‌کنیم مطلب زندگی در ازمیر چگونه است؟ را مطالعه نمایید

 

درباره مجموعه مهاجرتی، ملکی و مالی توران ازمیر بیشتر بدانیم.